HABER

Alevler ünlü koya dayanmıştı! MSB 2 çıkarma gemisini Marmaris'e sevk etti

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bodrum'daki yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Bölgeden gelen görüntüler yangının boyutunu bir kez daha ortaya çıkardı. Bölgedeki vatandaşlar tur tekneleriyle tahliye edildi. Söndürme çalışmaları hızla sürerken alevler aşağı Mazı’dan Çökertme koyuna dayandı ve Çökertme Mahallesi alevlere teslim oldu. Milli Savunma Bakanlığı da tahliye çalışmalarına destek vermek amacıyla iki çıkarma gemisini Marmaris'e sevk etti.

Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden yangınların büyük bir kısmı kontrol altına alınırken, devam edenler için ise çalışmalar sürüyor. Bodrum'daki yangın kontrol altına alındı. Muğla Marmaris ve Köyceğiz'deki yangına sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan müdahale yeniden başlarken Milas'taki yangının Ören ve Çökertme mahallelerine doğru ilerlediği öğrenilmesinin ardından Çökertme Mahallesi alevlere teslim oldu. Bir anda mahallenin etrafını saran alevler vatandaşlara korku dolu anlar yaşatırken, alevlerin bölgedeki termik santrale ulaşmaması için çalışmalar sürüyor. Öte yandan Manavgat'taki yangını kontrol altına alma çalışmaları sürürken bölgeden gelen görüntüler yangının boyutunu bir kez daha ortaya çıkardı. Antalya'nın Alanya ilçesinde, gündüz saatlerinde kontrol altına alınan Güzelbağ Mahallesi'ndeki orman yangını ise tekrar başladı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 2 ÇIKARTMA GEMİSİNİ MARMARİS'E SEVK ETTİ

Milli Savunma Bakanlığı da Marmaris’te devam eden orman yangını dolayısıyla Turunç Mahallesinde yaşayan vatandaşların denizden tahliye edilmesine destek olmak üzere Aksaz Deniz Üs Komutanlığından iki çıkarma gemisini bölgeye sevk etti.

3

MUĞLA'DA DEVAM EDEN YANGIN SAYISI 4

3 ayrı bölgede devam eden yangınlarla mücadele devam ederken Muğla'da Marmaris, Köyceğiz, Milas ve Seydikemer ilçelerinde 4 adet yangın sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından paylaşılan Orman Yangınları Detay Durumu grafiğine göre Antalya'da Manavgat ve Gündoğmuş'da 2, Tunceli Hozat'ta ise 1 adet yangın devam ediyor. Ekiplerin alevlerle mücadelesi aralıksız sürüyor.

1

ALANYA'DAKİ ORMAN YANGINLARI KONTROL ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Gündoğmuş'ta rüzgarın etkisiyle Güzelbağ ve Bayır mahalleleri ile Susuz Yaylası'nı etkileyen yangınla mücadele devam ediyor.

Havadan ve karadan müdahaleyle gündüz saatlerinde kontrol altına alınan Güzelbağ'daki orman yangını akşam saatlerinde tekrar başladı.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yaptığı açıklamada, Güzelbağ'ın üst bölgelerinde, akşam saatlerinde yangının yerleşim yerlerine yaklaştığını söyledi.
Tehlike nedeniyle yeniden tahliye kararı verildiğini belirten Yücel, "Tahliye kararıyla evlerini boşaltmak zorunda kalan ve kalacak yeri olmayan vatandaşlar için Güney Hüddoğlu Düğün Salonu, Nebahat Şifa Öğrenci Yurdu ve Oba Kız Öğrenci Yurdunu hazırlattık. Vatandaşları, belediye otobüsleri, tır ve kamyonlarla riskli bölgeden uzaklaştırıyoruz. Ayrıca, yangın bölgesindeki tüm hayvanlar da belediye araçlarıyla güvenli alanlara taşınıyor." dedi.

Yücel, yangını söndürmek için ekiplerin bütün gün havadan ve karadan müdahalede bulunduğunu, ellerinden ne geliyorsa yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Büyük bir felaketle karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Yücel, "Gündüz kontrol altına alınan yangın, akşam saatlerinde rüzgarın da etkisiyle yeniden büyüdü. Yangın bir türlü tam olarak söndürülemiyor. Can kaybı yaşanmaması için hem insanlarımızı hem de bölgedeki tüm hayvanları belediye araçlarımızla güvenli bölgeye taşımak zorunda kaldık." ifadelerini kullandı.

MARMARİS'TE 400 HANELİ MAHALLE TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILIYOR

Marmaris ilçe merkezindeki Armutalan Mahallesi'nin ormanlarla çevrili Sekine Evren, Sinan Mevki ile 438 sokak üzerindeki evler yangının 1 kilometre yaklaşmasıyla tedbir amaçlı tahliyeye başladı. Saat 17.30'dan itibaren polis ve zabıta megafonlarla, çevre camilerden ise evlerin tahliyesi için anonslar yapıldı. Lüks villa ve sitelerle çevrili 3 sokakta bulunan 400 hanenin bir kısmı uyarıları dikkate alarak tahliyelerini yaptı. Gerekli eşyalarını yanlarını alan mahalleli araçlarına binerek ilçe merkezine gitti. Bazı vatandaşlar da kadın ve çocukları ilçe merkezine göndererek kendileri beklemeye başladı.

GERGİNLİK YAŞANDI

Motosikletli Yunus polislerinin tahliye yaptığı sırada, bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Polis ile tartışan mahalleli "Oteller pahalı fiyat veriyor. Buraya bekçi dikin evimizi kim koruyacak kimse yok, eşyalarımız var" dedi. Tartışma sırasında bir site yöneticisi araya girerek gerilen ortamı sakinleştirerek "Ailelerimizi gönderdik kimseye bir zararımız olmadan evlerimizi koruyacağız" dedi. Arasözler mahallede hazır bekletilirken havadan 2 helikopter söndürme çalışmalarına devam etti. Polis ekipleri mahalle girişlerini tutarak girişlere müsaade etmedi. Bazı vatandaşlar evlerinin önündeki otları temizleyerek satın aldıkları su depolarını kurdurdu.

"SON ANA KADAR BEKLEYECEĞİZ"

Mahalle sakini Niyazi Kışla, "Polis geldi ve tahliye edin dedi. Tahliye edilecek durum yok ama yine de tedbir amaçlı bekliyoruz. Bir tehlike görürsek tahliye edeceğiz" dedi. Çetin Demir, "Polisler bizlere tahliye edin bize evlerinizi emanet edebilirsiniz diye söylediler" dedi.

Hakan Toktan, "Gidin derlerse ve yangın geldiğinde yurdu tahliye edeceğiz. Suyumuz ve ayranlarımız hazır. Eşyamızı hazırladık, söylenecek bir söz kalmadı" dedi.

Demir Soycan, "Tahliye etmemizi istediler. Ailemizi Marmaris ilçe merkezine gönderdik. Evlerimizin sokağında bekliyoruz. Yardım ve destek ihtiyaç olursa yardımcı olacağız. Şu anda sokağımızın bir bölümü evlerini boşalttı. Endişeliyiz umarım alevler evlerimize gelmez" dedi.

MANAVGAT'TAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Çarşamba günü öğle saatlerinde başlayan orman yangını, devam ediyor. Yangın son olarak ilk çıktığı yerden Beydin Mahallesi Taşağıl yol sınırına kadar ilerledi. Kuzeyden esen rüzgarlı hava ve yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeni hızla ilerleyen yangını kontrol almak için ekipler havadan ve karadan müdahale etmeye devam ediyor.

ALEVLER METRELERCE YÜKSEĞE ÇIKTI

Yangında alevler metrelerce havaya yükseldi. Yükselen alevlere ekipler önce havadan müdahalede bulundu. Ekipler yangına sahanın engebeli olması nedeni ile karadan müdahale etmekte zaman zaman zorlandı. Öte yandan ekiplere yardımcı olmak isteyen bölge halkı da adeta seferber oldu.

Mahallenin gençleri bir yandan ekiplere su ve yiyecek dağıtırken bir yandan da hortumlarının taşınmasında yardımcı oldu. Bir itfaiye eri ise namazını orman yangının hemen devam ettiği alanda kıldı. İtfaiye erinin bu davranışı vatandaşlar tarafından büyük takdir topladı.

Havanın kararmasıyla yangına müdahalenin karadan devam edilecek.

640x480

MİLAS'TAKİ YANGINDA SON DURUM

Muğla Milas'ın Beyciler Mahallesi'nde dün akşam saatlerinde ormanlık alanda başlayan ve geniş bir alanda etkisini sürdüren yangına müdahale için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile çevre il ve ilçelerden takviye gelen çok sayıda yangın söndürme ve itfaiye ekipleri çalışma yürütüyor.

yangın3

Rüzgarın etkisiyle mahalledeki yerleşim alanlarına kadar ulaşan yangında, bazı evler alevlerin arasında kaldı. Vatandaşların zarar görmemesi için mahalle sakinleri evlerini boşaltmaları için uyarıldı. Gece rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan yangının Ören ve Çökertme mahallelerine doğru ilerlediği öğrenildi. Günün aydınlanmaya başlamasıyla 3 helikopterle, alevlere havadan müdahale yeniden başladı.

Öte yandan Çökertme Mahallesi alevlere teslim oldu. Bir anda mahallenin etrafını saran alevler vatandaşlara korku dolu anlar yaşatırken, alevlerin bölgedeki termik santrale ulaşmaması için çalışmalar devam ediyor.

YANGIN BODRUM'A SIÇRADI

Vatandaşların da söndürme çalışmalarına destek verdiği Milas'taki yangın, Bodrum'da 60 hanenin bulunduğu Gökpınar ve Yukarı Mazı mahalleleri ile Armutçuk mevkisine ulaştı. Mahallelerin büyük kısmı tahliye edildi. Uzun süre yangının seyrini bekleyerek bölgeden uzaklaşmayan bazı mahalle sakinleri, alevlerin yaklaşması üzerine evlerinin etrafını sulayıp bölgeden ayrıldı.

KAYALIKLARA SIĞINAN YAŞLI ADAMI SAHİL GÜVENLİK KURTARDI

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yangın nedeniyle kayalıklara sığınan yaşlı adamı sahil güvenlik ekipleri kurtardı.

Edinilen bilgiye göre, yangın nedeniyle Bodrum Ilgın Koyu’nda kayalıklarda mahsur kalan bir vatandaşın olduğu belirtilmesi üzerine sahil güvenlik botu bölgeye gönderildi. Sahil güvenlik ekipleri yangından korunmak için kayalık alanda bekleyen yaşlı adamı bota alarak kurtardı.

Ayrıca bölgede tahliyelerin devam ettiği, Mazı ve civar koylardaki pansiyonlardan yerleşim yerlerinden toplamda bin 500 kişi Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinesinde, 4 sahil güvenlik botu, kıyı emniyetine ait kıyem6 ve sivil tekneler ile Bodrum’a tahliyesinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği öğrenildi.

1

ALEVLER ÜNLÜ ÇÖKERTME KOYUNA DAYANDI

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri karadan helikopter ve bir uçak havadan söndürme çalışmalarını sürdürürken, alevler aşağı Mazı’dan Çökertme koyuna dayandı.

Mazı ve Çökertme koyları simsiyah dumana bürünürken, aşağı Mazı Mahallesi’nde sahil kenarında park etmiş bir araç alevlere teslim oldu. Aşağı Mazı koyu çevresi tamamen yanarken, sahil bölümünde denize yakın bir alanda terk edilmiş araç tamamen yandı.

Bölgede birçok yerleşim birimi boşaltılırken, Çökertme koyunda da vatandaşlar karadan botlarla gezi teknelerine alındı.

Çökertme koyuna yanaşan çok sayıda bot ve tekne vatandaşların tahliyesini gerçekleştirirken, teknelerle yiyecek, içecek sevkiyatı yapıldı.

BİR MAHALLE DAHA TAHLİYE EDİLDİ

Yangın Aşağı Mazı Mahallesi'ne de ulaştı.Ekiplerin yangına müdahalesi sürerken, çevredekiler Sahil Güvenlik botları ve özel tur tekneleriyle bölgeden tahliye edildi.

8

9

Yangının yerleşim alanlarına zarar vermemesi için ormanlık alanda çok sayıda iş makinesi ile çalışma yapıldı. Bölgede dik yamaçların bulunması ise arazöz ve iş makineleri ile müdahaleyi güçleştirdi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE İZLEDİ

Mazı mahallesinde bulunan vatandaşlar söndürme çalışmalarını gözyaşları içerisinde izledi. Alevler evini tehdit eden köylülerden 3 yıllık evli olduğu öğrenilen Merve Kuşlar, "Gelinliğim içerde. Gelinliğim yanacak" diyerek, gözyaşı döktü. Kuşlar'ı komşuları teselli etmeye çalıştı.

BODRUM'DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bodrum'daki yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

MARMARİS VE KÖYCEĞİZ'DEKİ YANGINA HAVADAN MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

Armutalan Mahallesi Şirinyer mevkisindeki ormanlık alanda 4 gün önce çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak İçmeler, Turunç, Osmaniye, Bayır, Çiftlik, Turgut, Hisarönü ve Orhaniye mahallelerinde etkili oldu.

Yangını kontrol altında tutmak için ekipler, karadan gece boyunca çalışmasını sürdürdü. Sabahın ilk ışıklarıyla 2 ilçede de hava araçları çalışmalara yeniden başladı. Bölgeye sevk edilen 12 helikopter ve 3 uçak, yangınlara havadan müdahale ediyor.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına bağlı 100 kişilik grup da Marmaris'te söndürme çalışmasına destek veriyor. Büyükşehirler, çevre illerden gelen itfaiye, arama kurtarma ekipleri ve vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan ve geniş bir alana yayılan yangının da kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürdürülüyor.

BODRUM'DA MAKİLİK VE ORMANLIK ALANDA ÇIKAN YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Öte yandan Bodrum'un Umurça ve Kumbahçe mahalleleri ile İçmeler yolu güzergahındaki makilik ve ormanlık alanda çıkan yangın, havadan ve karadan yapılan etkili müdahaleyle yerleşim yerlerine sıçramadan kontrol altına alındı.

Yangına, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Milas İşletme Müdürlüğü, Bodrum İşletme Şefliğine ait 7 arazöz, 1 su tankeri, çok sayıda iş makinesi, 2 helikopter, 6 teknik personel ve Orman Muhafaza Memuru, 33 yangın söndürme işçisi çevre il ve ilçelerden ekipler katıldı. Çalışmalara, arama kurtarma dernekleri gönüllüleri ile vatandaşlar da destek verdi.

Bölgede soğutma çalışmaları arazözler ve İzmir Emniyet Müdürlüğüne ait 5 TOMA ile yapılıyor.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Kaynak: AA-DHA-İHA

MUĞLA VE ANTALYA'DAKİ YANGINLARDAN GÖRÜNTÜLER

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
Alla yardimcilari olsun herkes abdest alıp tekbir getirsin ateşe karşi. ateş dağ olsa tekbirle hızı kesilir söner
tekbir getirip coronayida tedavi etmiştiniz, hatırladım sizi, alaymi ediyorsunuz
Kaç gün sonra bilsinlerde oturup beklesinler.Ark.Tedbir gerekir,önlem gerekir,uçak gerekir,helikopter gerekir.5 gün olmuş hala devam ediyor.
Beş yıldızlı oteller ve villalar için arsalar hazırlandı.Truzim sekreteri(bakanı)Otel zincirlerine yenilerini ekleyebilir.
resmen cehennem gibi
Geri Dön