HABER

Gazeteci Mengüç "Çekirge" isimli kitabını tanıttı

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıslı Türk Gazeteci Yazar Arslan Mengüç, Türk-Ermeni ilişkilerini ve terör örgütü ASALA'nın eylemlerini konu olan "Çekirge" isimli kitabını tanıttı.

Dış Basın Birliği'nde saat 11.00'de basın toplantısı düzenleyerek romanı kaleme alış nedenlerini açıklayan Arslan Mengüç, Türk gençliğinin tarihte yaşananları öğrenmeleri ve daha kolay okuyabilmeleri için "ASALA romanı" diye nitelediği "Çekirge"yi polisiye bir roman halinde hazırladığını belirtti. Yaklaşık 15 yıl kadar önce Stockholm'de büyükelçilikten çağrıldığını ve o yıllarda Türk diplomatların "sinek avlar gibi" öldürüldüğünü söyleyen Mengüç, büyükelçi ve elçilik mensuplarının kendisine bir adres verdiğini ve başlarına herhangi bir şey gelmesi halinde "ASALA"nın bu adreste kaldığını dünyaya duyurmasını istediklerini kaydetti.

"Çekirge"nin öyküsünün böyle başladığını dile getiren Mengüç, İsveç Narkotik Polisi'nin yaptığı en büyük operasyonlardan bir tanesinin "Ayakkabıcılar Çetesi" operasyonu olduğunu ve yapılan bu operasyonda kalın ökçeli ayakkabılar içerisinde ASALA'nın, Lübnan ve Güney Kıbrıs üzerinden İsveç'e veya Finlandiya üzerinden İsveç'e eroin kaçırmakta olduğunu belirtti.

Bunların klasik eroin kaçakçılarından farklı olduklarını, kaçırdıkları parayı kendi zevkleri için harcamadıklarından dolayı polisin bu kişileri yakalamasının son derece güç olduğunu dile getiren Mengüç, yazmış olduğu "Çekirge" isimli romanında "Ayakkabıcılar Çetesi"nin mahkeme tutanaklarından yararlandığını ve hem Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu kaynaklardan hem de Ermeni kaynaklarından yararlanarak bilgiler toparladığını kaydetti. Kitabın yüzde 65'inin belgesel olduğunu da ekleyen Mengüç, bir roman kurgusu içerisinde, kolay okunabilen, Türk gençliğinin kendi tarihini daha kolay anlaması ve öğrenebilmesini sağlayan 359 sayfalık bir kitap hazırladığını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön