KADIN

Genital bölge beyazlatma nedir? Nasıl ve neden yapılır?

Genital bölge beyazlatma nedir? Nasıl ve neden yapılır?

Genital bölgenin zaman içerisinde normal ten renginden daha koyu bir hal alması, kadınların özgüvenlerini zedeleyebilir. Sizin için derlediğimiz yazıda genital bölge beyazlatmaya dair aklınıza takılan tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Genital bölgenin rengi, temelinde hormonlara ve ten rengine bağlı olsa da yanlış epilasyon ve jilet işlemleri de bölgenin zaman içerisinde kararmasına sebep olabilir. Bikini bölgesini beyazlatmak isteyen kadınlar için kremden lazer işleme kadar birçok alternatif bulunur. Vücudun en hassas bölgelerinden biri olan bikini bölgesini beyazlatmak adına yapacağınız işlemlerden önce mutlaka bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilir.

Genital Bölge Beyazlatma Nedir?

Bikini bölgesi beyazlatma ihtiyacı, bu bölgenin zaman içerisinde ya da hormonal değişiklikler sonucunda kararması durumundan ortaya çıkar. Tıbbi yollarla yapıldığında genital bölge rengini açma, kimyasal peeling ve lazer ışınlarının bölgeye uygulanması sonucunda gerçekleşir. Kimyasal peeling işlemi, kararan ölü deriyi birkaç hafta içerisinde yavaş yavaş soyarak bölgesinin beyazlatılmasına yardımcı olur. Tek seansta biten kimyasal peeling işlemi, bir ay boyunca devam eden evde medikal bakım sonrasında bölgenin daha açık bir renge kavuşmasını sağlar. Genital bölge beyazlatma doğal ve her evde kolaylıkla bulunabilen malzemelerle birlikte de yapılabilir.

Genital Bölge Beyazlatma Nasıl ve Neden Yapılır?

Yaş, hormonlar, hijyen ve iç çamaşırı seçimi gibi etkenler sonucu meydana gelen kararmalar, kadınların vücutlarına olan sevgisine engel koyabilir. Ayrıca bu durum, ikili ilişkilerde kadının çekimser bir yaklaşım sergilemesine de sebep olabilir. Bir uzman tarafından uygulanan lazerle özel bölge beyazlatma işlemleri olduğu gibi, eczaneden temin edebileceğiniz krem ya da her evde kolaylıkla bulabileceğiniz doğal malzemelerle genital bölgenizde oluşan kararmayı önleyebilirsiniz. Yaklaşık 25 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen lazerli beyazlatma işlemlerinde uygulanan anestezik krem veya jeller, işlem sırasında bölgede ağrı ve sızı hissedilmesini önler. Melanin pigmenti, bölgede kararma oluşmasının ana unsurudur ve bu pigmentler lazerin deri altına nüfuz etmesi sonucunda acısız bir şekilde yok edilir. Genital bölge beyazlatma için uygulanan lazer ve peeling işlemlerini yaptırırken, sonbahar, kış ya da ilkbahar gibi mevsimleri tercih edebilirsiniz.

Genital Bölgede Oluşan Kararmanın Sebepleri Nelerdir?

Her ne kadar hormonlar bu konuda önemli bir rol oynasa da yanlış iç çamaşırı seçimi ve terleme gibi durumlar da özel bölgenin kararmasına sebep olabilir. Genital bölgede jilet kullanırken aynı alanda birden fazla jilet geçişi yapmak bölgedeki derinin tahriş olmasına ve batıkların görülmesine davetiye çıkarabilir. İç çamaşırı polyester gibi sentetik materyaller barındıran modellerden kaçınmak da genital bölgenin zaman içerisinde kararması durumunun önüne geçer. %100 pamuklu bir iç çamaşırı tercih ederek bölgede ter sebebiyle oluşabilecek bakteri üretimine ve kararmaya karşı önleminizi alabilirsiniz. Yanlış ağda teknikleri, özel bölgenin kararmasına sebep olan bir diğer unsurdur. Hamilelik ve ergenlik döneminde artan östrojen hormonu artışı sonucunda özel bölgede normal ten rengine karşın daha koyu bir ton görülmesi yaygın bir durumdur.

Evde Uygulayabileceğiniz Genital Bölge Beyazlatma Kürleri

Lazer ve kimyasal peeling gibi tıbbi işlemlerin yanı sıra evde kolaylıkla bulabileceğiniz ya da eczanelerden temin edebileceğiniz genital bölge renk açıcı krem de beyazlatma işlemi konusunda size yardımcı olur. Bikini bölgesindeki kararmayı gidermek adına üretilen kremleri uygularken kullanım talimatları harfiyen yerine getirmelidir, aşırı uygulamadan kaçınılmalıdır. Doğal malzemelerle uygulayabileceğiniz bikini bölgesi beyazlatma tarifleri ise şu şekilde sıralanabilir:

Salatalık Maskesi

Salatalığın yatıştırıcı etkisi, limonun ise renk açma özelliği bulunur. Salatalığın suyunu bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırarak bölgede 15 dakika bekletin. Maskeyi uygularken mutlaka limon suyunun salatalık suyunun 4/1’ine denk geldiğinden emin olun. Aşırı limon suyu, limonun asidik yapısından dolayı bölgede tahrişe sebep olabilir. Salatalık maskesi haftada bir kullanım için uygundur.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera, cilt bakımında doğal çözümler arayan kişilerin vazgeçilmezlerinden biridir. Aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan şeffaf jeli yaklaşık 10 dakika bekletmek bikini bölgesi renginin kısa süre içerisinde açılmasına yardımcı olur. Jeli her duş öncesi ya da haftada üç kere genital bölgenize uygulayabilirsiniz.

Karbonat Maskesi

Karbonat, içeriğindeki beyazlatıcı özelliği ile dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde istenilen sonucun hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlar. Genital bölge beyazlatma karbonat maskesini hazırlarken ihtiyaç duyulan malzemeler ise bir yemek kaşığı süt ve bir yemek kaşığı karbonat malzemeleridir. Sütle karıştırarak macun haline getirdiğiniz karışımı yaklaşık birkaç dakika kararan bölgeye haftada bir uygulayabilirsiniz.

Genital Bölge Beyazlatmada Dikkat Etmesi Gerekenler

Tıbbi yollarla bikini bölgesi beyazlatma işlemi yaptırmadan önce, cildinizin alerjen özelliğinin ya da UV gibi ışınlara karşı hassasiyetinin olup olmadığını öğrenmeniz, istediğiniz sonuca daha sağlıklı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.

Tıbbi beyazlatma işlemleri hamilelere, genital bölgesinde dermatolojik bir rahatsızlığa sahip olanlara, emzirme dönemindeki annelere ve çok hassas cilt yapısına sahip kişilere yapılamaz.

Genital bölge beyazlatma kremleri eczanelerde kolaylıkla bulunabilir. Satın almadan önce eczacınıza danışarak kremin cilt yapınıza uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kremin kullanım talimatlarına takip etmenin yanı sıra kremi düzenli olarak bölgeye uygulamak, elde etmek istediğiniz sonuca ulaşmak adına önemli bir rol oynar.

Beyazlatma işleminde bölgeye sürülen krem ya da ev yapımı maskeleri vulva ve vulvanın iç taraflarına temasından kaçının.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön