Gezi Parkı'nda ele geçen ilaçlar sergilendi

Taksim Gezi Parkı olaylarında toplanan ilaçlar ve sağlık malzemeleri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nce tasnif edilerek sergilendi.

Gazetecilerin fotoğraf ve görüntü aldığı sergileme sonrası İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, "Taksim Gezi Parkı’nda 1-6 Haziran tarihleri arasında meydana gelen olaylar neticesinde ’Revir’ adı altında oluşturulan birimlerden toplanan muhtelif ilaç, serum ve sarf malzemesi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın emri ile toplatılmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden 22.07.2013 tarihinde teslim alınan tıbbi malzeme ve ilaçların tasnifi yapılmak üzere Müdürlüğümüzce, Bakırköy Depo’ya kaldırılmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca, belirlenen 519 adet serumun bir kısımının üzerinde "Hastane malıdır. Satılamaz" ibaresinin olduğuna da yer verildi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Depo’da bulunan ilaç, serum ve tıbbi sarf malzemelerinin tasnif ve sayım işlemleri 25 Temmuz’da tamamlanmıştır. Tasnif sonucu 22 bin 318 muhtelif tıbbi sarf malzemesi, 7 bin 690 muhtelif ilaç ve 519 adet muhtelif serum tespit edildi. sağlık bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’nca yapılan çalışmalar neticesinde İlaç Takip Sistemi (İTS) çalışması sonucu sayım sonrasında ele geçirilen verilerde; 4 bin 107 karekodlu (ilaçların tedarik ve dağıtım süreçlerindeki geçmiş ve güncel konum bilgilerinin takibi) olduğu tespit edilmiştir. Depoda bulunan 3 bin 989 kutu karekodlu ilacın eczane menşeili olduğu tespit edilmiştir. Karekod sistemiyle ilaçların menşei takip edilebilmektedir. Bu ilaçların müdürlüğün Bakırköy’deki deposunda bulunmasına karşın; 2 bin 161 ilacın halen eczanede olduğu, bin 740 kutu ilacın satıldığı, 87 kutu ilacın arada olarak tespit edildiği gözükmektedir. Kalan diğer ilaçlardan; 66 kutu ilacın çeşitli ecza depolarında, 11 kutu ilacın hastanelerde ve 41 kutu ilacın da üreticide olduğu tespit edilmiştir. Depoda kalan 3 bin 583 kutu ilaç karekodsuz olduğundan dolayı takibi yapılamamıştır"

519 SERUMUN ÜZERİNDE ‘HASTANE MALIDIR SATILAMAZ’ İBARESİ

Açıklamanın sonununda, "Serumlarda ilgili yapılan çalışma neticesinde, seri numaralarına göre üreticilerin serumları sattıkları yerler tespit edilmiştir. Belirlenen 519 adet serumun bir kısmının üzerinde ‘Hastane malıdır satılamaz’ ibaresi olduğu gözlenmiştir. Elde edilen tüm bilgiler Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na bildirilmiş olup, bundan sonrası süreç İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu tarafından yürütülecektir" denildi.

Öte yandan sergilenen ilaçlardan bazılarının son kullanma tarihlerinin ‘ Ocak 2013’ yazdığı görüldü. (DHA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
"hastahane malıdır satılmaz" gezicilere herşey serbest anlayamadınızmı ? isterse taksimin göbeğine mayo ile çıkar. Ama iş başörtüsüne gelince yalı kazığı gibi dikelir başörtüsüne ...
ÇALINDI DEDİĞİNİZ İLAÇLAR PARASI YİNE AYNI VATANDAŞLAR TARAFINDAN ÖDENEN VERGİLERLE ALINDI VE ONLAR İÇİN KULLANILDI! BİR GRAMININ BİLE ZİYAN EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM... KALDIKİ HASTANALERDE YEMİNİNE SAĞDIK İNSAN EVLADI DOKTORLAR OLSA VE GEZİ EYLEMCİSİ YADA BİR BAŞKASI DİYE AYIRIM YAPMADAN İNSAN GİBİ MUAYENE ETSE İNSANLAR SOKAK ORTASINDA PANSUMAN OLMAZ ADAM GİBİ HASTANELERE GİDERDİ! LAKİN HASTANAYE GİDİP, HİÇBİŞEYİN YOK DENDİKDEN 1 GÜN SONRA ÖLEN İNSANLAR VAR BU ÜLKEDE! BAŞÖRTÜSÜ DİYEREK MUHTEŞEM MÜSLÜMAN SANIYOSUNYA KENDİNİ; SEN SEN OL BİLMEDEN İNSANLARI KARALAMA, B.K ATMA! GÜNAH GÜNAH DİNSİZ!
aaa ölü dirildi,tabi ölünce yeni iman sahibi olduğunu anladın.
anlaşılan o ki gezi de direk başına sıkılan bir gaz fişeği nedeni ile sap ile samanı karıştırır haldesin ama o fişekte öyle kullanılamaz diye yazıyor üzerinde. ha bu arada iktidarın mecliste başörtüsü ile ilgili düzenleme yapmaya yeterli vekili yok mu? varsa ve yapmıyorsa iktidar sizi çok pis kandırıyor? yok eğer yaptıysa ya senin haberin yok ya da sen çok pis provokatörsün. sence hangisi?
O sergilediğiniz ilaçlar, rant için kullanılmadı, satılmadı. Acımasızca orantısız güce maruz kalan arkadaşlarımız için kullanıldı. Bir de utanmadan sergiliyorsunuz bunları, sanki silahmış, ya da uyuşturucuymuş gibi. Yazıklar olsun hepinize.
devletin hastanesine gittinizde size bakmadılarmı ama siz anında tedavi olup tekrar meydanlara dönmek için gitmediniz. asıl size yazıklar olsun her şey önceden planlandığı ortaya cıktı. artık kıvırırsınız yada laf ebeliği yaparsınız siz anca onu bilirsiniz
siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? Size ne içirdiler kardeşimde bu kadar görmez ve anlamaz oldunuz! Kardeşim orda ne işiniz vardı, devletin malına ve polisine taşlı sözlü saldırıpda yakıp yıkarken polis size alkışmı tutacakdı? Orda devletin ne yapmasını beklediniz? Siz neyin kargaşasıyla insanları birbirine kırdırdınız. ÖZGÜRLÜK naraları atarken, bu ülkede neyin kısıtlandığını, neler için mücadele verdiğimizi biz çok iyi biliriz.... Allah aşkına yapmayın artık...
molotof -- havai fişek -- sapan - bilye - taş orantılı güç mü paşam...yasa dışı eli kanlı terör örgütleri ne zamandan beri arkadaşınız ...
e heralde yani pala ile biber gazının insana hiçbir zararı yok ama ilaclar silah degerinde :)
Evet önceden ayarlanaıp organize edilip revire çevrilen otelde kullanıldı...Seneryoyu yazanlar hazırlığını da yapmış.siz de oynuyorsunuz uşaklar !
Kendi haklarına bile sahip çıkamayan hala din tüccarlığı müslümanlığı yapanların geziyi anlamasını beklemiyoruz zaten. Siz tüccar müslümanlığı yapıp din kardeşinize saldırın.
hahahahhaha habere bak.o kadar kargaşanın ortasında hiç el degmemiş ilaçları nasılda bulup sergilediniz?aylardan sonra hemde.allah belanızı versin.akapenin allah belasını ayrıca versin
Gül,gül.O ettiğin bedduaların iki misli seni bulursa o zaman görürsün.İşinize gelmedi mi alay edersiniz.Aslında sizin gibileri Sibirya'ya (kutup ayıları kabul ederse tabii) sürmek lazım.Orada kafanıza göre rahat rahat yaşarsınız.
sizin bir huyunuzu daha öğrendi Türkiye...köşeye sıkıştınızmı "" ne malum ......."" ile başlayan cümleler kurarak ucuz kurtuluş yolları deniyosunuz....mesela ""ne malum o kimyasalı abd nin atmadığı---ne malum o ilaçları akp nin sergilemediği"" gibi...o zaman sizede sorarlar "" ne malum taksim olaylarındaki 5 kişiyi sizin öldürmediğiniz"""...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler