Gözlerinizi ovuşturmanın bedeli çok ağır olabilir

Gözlerimiz hem görsel açıdan hem de sağlık açısından en hassas organlarımızdandır.

Gözlerinizi ovuşturmanın bedeli çok ağır olabilir

Bu nedenle bu önemli organımızın bakımı da bir o kadar dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Gözlerimizde kimi zaman yanma, kaşıntı, kızarıklık gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Alerjik hastalıklar da çoğu zaman önce gözlerde belirir.

Gözleri kaşımak ya da ovalamak görme bozukluğuna yol açarken; sık sık göz kaşıma isteği ise alerjik hastalıkların belirtisi olabilir.

Gözlere uzun süre bastırarak ovalamak ve kaşımak korneada şekil bozukluğuna neden olabilir.

Nelere yol açıyor?

Gözün sürekli ovalanması, kaşınması sonucu korneadaki kollagen lifler zayıflar, gevşer, uzar bu durum korneada incelme, şekil bozukluğu ve görme merkezinde aşağı kaymaya neden olur. Buna keratokonus denir. Bu durum ilerleyicidir. Hastanın gözlük dereceleri sürekli değişir, numaraları artar, astigmat oluşur, hastalar sık sık gözlük değiştirse de yeni gözlüklerle de net göremezler.

Bu belirtilere dikkat

Gözlük numaralarının hızla ilerlemesi

Ağırlıklı olarak astigmat artışı

Net görememe ve bulanıklık

Gözlük numarası sık değiştiği halde net görememe

Hayalet imajlar ve açıklanamayan ışık hassasiyeti

Erken teşhis için ileri teknoloji gerekir

Keratokonusta hastalık ilerleyici olduğundan erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın teşhisinde topografi denilen kornea haritalarının çekilmesi gerekir. Hastalığın ilk belirtileri korneanın arka yüzünde ortaya çıkar. Sadece korneanın ön yüzünü gösteren haritalarla erken bulgular gözden kaçabilir. Erken teşhis için korneanın ön ve arka yüzünü değerlendirme imkanı sağlayan ileri teknoloji, topografi cihazları gerekir.

Nakil gerekebilir

Kornea, saat camı gibi gözün ön yüzünü örten ve fotoğraf makinesinin objektifine benzer rol oynayan en önemli tabaka olduğundan net görüşte kritik rol oynar. Keratokonus korneayı etkilediğinden hastada ilerleyici astigmata yol açar. Erken evrede yakalanırsa korneal kollagen çapraz bağlama veya crosslinking (CCL) adı verilen ameliyatla hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Bu hastalığı durdurucu etkiye sahip tek tedavi yöntemidir. Ancak teşhiste geç kalınırsa kornea çok inceldiğinde ve hastalık ilerlediğinde kornea nakli gerekebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
çok güzel bir açıklama..gözlerini oğuşturan arkadaşlara iletmek istedim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler