HABER

Güler, organlarını bağışladı

İstanbul - İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkiye'de yeterli sayıda organ nakil merkezi ve bilimadamı olmasına rağmen organ nakil sayılarının henüz istenilen düzeye ulaşamadığını belirterek, herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Avrupa Konseyi ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen "8. Avrupa Organ Bağışı Günü" ve paneli Ceylan Intercontinental Otel'de yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Güler, tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıkların Türkiye'deki sağlık sorunlarının başında geldiğine işaret etti. Güler, organ bağışlayarak başka birisinin hayatını kurtarmanın yanı sıra bu davranış ile hasta yakınlarının da büyük bir sevinç ve mutluluk yaşadığını, bununla da sosyal barışa katkıda bulunulduğunu söyledi.

Etkinlik çerçevesinde organlarını bağışlayan İstanbul Valisi Muammer Güler, milletvekilleri Lokman Ayva ve Alim Tunç, sanatçı Metin Şentürk, İstanbul Vali
Yardımcısı Necati Şentürk ve İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, organ bağış kartlarını aldılar. İstanbul Valisi Muammer Güler, hayatının en güzel işini şu anda yaptığını belirterek, "Keşke daha önce yapabilseymişim" diye konuştu.

Lokman Ayva da "Görmüyorum ama işinize yararsa gözlerimi de alabilirsiniz. Ben öldükten sonra organlarım başkalarının hayatını kurtaracak. Ciğerimin 5 paradan fazla edeceğini biliyorum ama böbreklerim ne kadar para eder bilmiyorum. Kalbimi alanı da uyarıyorum. Bu kalpten çok aşklar geçti. Bir sevda var ki Türkiye sevdası gibi gece gündüz çalışmak zorunda kalabilir" diye konuştu. Görme özürlü sanatçı Metin Şentürk, "Kimse tedirgin olmasın, gözlerimi bağışlamaya gelmedim" diye espri yaparak insanlık adına herkesin organ bağışı yapması gerektiğini söyledi. Şentürk, "Ben organlarımı bağışladım. Büyük bir hafiflik hissediyorum, siz de deneyin" dedi.

Olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Hamza Yerlikaya da organlarını bağışlayacağını vurgulayarak, tüm sporcuları organ bağışına çağırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön