HABER

Günay'ın ayin izni savcılıkta

ANKARA (ANKA) – Noel Baba Barış Konseyi, Demre Noel Baba Ören Yeri'nde Fener Rum Kilisesi'nin düzenlediği ayin ile ayine izin veren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay hakkında yasadışı ayin gerekçesiyle Demre Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Noel Baba Barış Konseyi tarafından Savcılığa yapılan suç duyurusunda, Noel Baba Ören Yeri'nde 6 Aralık 2007'de Fener Rum Kilisesi tarafından Demre Metropoliti olarak atanan Hristomos Kalaycı'nın gerçekleştirdiği ayinin başta Lozan Anlaşması olmak üzere, Anayasa'nın 2. maddesindeki laik devlet ilkesi ile 1934 tarihli "bazı din kisvelerinin giyilmesinin menine ilişkin yasa"ya aykırı olduğu kaydedildi. Fener Rum Kilisesi'nin yasal statüsü olmaksızın sadece İstanbul'daki Rum Ortodoks Hristiyan azınlığın din işlerini yerine getirebileceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Lozan Anlaşması'nın tutanakları ile yasal mevzuatımıza göre Fener Rum Kilisesi'nin İstanbul'da kalmasının bir koşulu Anadolu'daki metropolitliklerinden vazgeçerek, Bozcaada ve Gökçeada dahil 6 metropolit bulundurmasına müsaade verilmesidir. Adı geçen kilisenin Demre'ye metropolit ataması, ona orada etkili kılarak ev alması ilgili anlaşma ile oluşan yasalarımıza, siyasal ve sosyal yaşama muhalefet niteliğinde olup, amacının siyasi olduğunu doğrulamaktadır."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da yasalara göre hiçbir hukuki varlığı olmayan ve İstanbul dışında ayin yapmak için gerekçesi bulunmayan Fener Rum Kilisesi'ne Demre'de ayin yapmak için izin vermesiyle, mabetlerin ve ibadethanelerin dışında ayin yapma yasağını ihlal ettiği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön