Gündeme bomba gibi düşen iddia: Suriyeliler parti kuruyor!

CHP Eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, Güneydoğu'da yaşayan Suriyeliler için, "Yerel seçime hazırlık yapıyorlar, parti kurmayı düşünüyorlar, örgütlenmeyi düşünüyorlar" ifadesini kullandı.

Gündeme bomba gibi düşen iddia: Suriyeliler parti kuruyor!

Gazeteci Ahu Özyurt’un sorularını yanıtlayan Umut Oran, “GAP ile ilgili vaatlerin hiçbirisi gerçekleşmedi. 1.8 milyar hektar alanın sulanması, 3.2 milyon kişiye iş sağlanmasını vaat etmişlerdi. 226. 7 milyar lira kaynak aktarılacaktı bu kaynağın da yarısı aktarıldı. GAP bir anlamda kendi kaderine terk edildi” diye konuştu.

Umut Oran, 1.4 milyon Suriyeli sığınmacının bu GAP bölgesine yerleştiğini hatırlattıktan sonra “Bu bölge Türkiye’nin milli gelirinin tam olarak yarısını alabiliyor. İşsizlik oranı bu bölgede Türkiye ortalamasının 2 katı. İnanılmaz bir Suriyeli göçü almış ve aynı şekilde kendi vatandaşlarını Batı’ya göç veriyor” dedi.

“ÖDEMELER MERMER KAPLAMALARA AKTARILDI”

GAP’ın sulama projelerinin ancak yüzde 45’inin tamamlandığına dikkat çeken Umut Oran, “Eğer vaat edildiği gibi tamamlanmış olsaydı, şu anki tarımsal üretimimizin iki buçuk, üç katı bir üretimimiz olacaktı. İthalattan bu kadar bahsediyoruz, böyle bir yükümüz olmayacaktı. Bölgeye aktarılan fonlar da İşsizlik Fonu’ndan. Yani işverenlerin yaptığı ödemeler bu bölgede kozmetik diyeceğimiz projelere, mermer kaplamalar, bahçe süslemeleri gibi işlere aktarıldı. AK Partili yandaş müteahitlere aktarıldı” dedi.

“PARTİ KURMAYA HAZIRLANIYORLAR”

AK Parti’nin Suriye politikasının farklı yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Umut Oran, “İktidar partisi devletin kaynaklarını önce kendi vatandaşına kullanmalı. Öyle şeyler yapılıyor ki, Urfa’da merkezdeki hastane Suriyelilere ayrılmış. Vatandaşlarımız 10 km dışarıya gitmek zorunda bırakılmış. Bu kadar insanı ki içinde El Kaide var mı, IŞİD var mı bakmadan almak çok büyük hata” dedi.

“Ben şahit oldum, genç bir doktor anlattı. 24 yaşında bir kadına doğum yaptırdım dedi, ve sekizinci çocuğunu doğurmuş. Bugün nüfusumuzun yüzde 5’i Suriyeli, bu rakam 10 yılda yüzde 10 olacak. Son 5 yılda 500 bin çocuk dünyaya gelmiş. Bu sosyal olarak, kültürel ve hatta siyasi olarak etkileri olacak bir durum. Kilis’de çoğunluk olmuşlar ve siyasi temsil için hazırlık yapıyorlar. Yerel seçime hazırlık yapıyorlar, parti kurmayı düşünüyorlar, örgütlenmeyi düşünüyorlar. Onları da bunun için suçlayamayız. Ama bu içeride pek çok çatışmaya, ayrışmaya da meydan verir” diyen Umut Oran, “Problem çok büyük, patlamaya hazır bir bombaya dönüşmüş, alarm veriyor” dedi.

Okuyucu Yorumları 136 yorum
Daha fazla uzamasa bu misafirlik , sıkıldık gayri
@cahitcihat herşeyi de hükümete bağlamayın ya,misafir onlar sonuçta bir gün gidecekler,insan misafiri el üstünde tutmalı
ne misafirligi yaa, onlar gelecekte cikacak ic karisikligin temelleri. yakinda biz misafir oluruz oralarda.
@dolphin7777 ne misafirliği.oy için aldılar şimdi atamıyorlar.
@dolphin7777 akp orgutlemiyorsa ne olayım
@dostum2561 SEN HİÇ 5 SENE MİSAFİR OLDUNMU BİRİNE ORDA ÇOLUK ÇOCUK SAHİBİ OLDUNMU EV SAHİBİ O KADAR SENE BOĞAZINA BAKTIMI MİSAFİR DEMEK YANLIŞ OLUR ONLAR MİSAFİRLİKTEN ÇIKALI ÇOK OLDU UYUMA.
@dolphin7777 İŞTE ,DİNLERİN VE MEZHEPLERİN İNSANLARI NE HALE GETİRDİĞİNİN ÖRNEĞİDİR.BİZİM ÇAKMA REİS SURİYEYE AYAR VERECEM DERKEN,ALEVİ ESADI GÖNDERİP,SUNNİ BİRİNİ GETİRECEM DEDİ,AZ KALSIN KENDİ GİDİYORDU.16 YILDA ÜŞLENİN İÇİNE EDİP BIRAKTILAR.
@dolphin7777 oğlum sen iyi misin ??? kör müsün ???? suriyeliler senden daha rahat ve gitmiyor !!!
@dolphin7777 misafirliğin uzun süreli olanı makbul değildir ya toprağımda ya canımda yads namusumda gözü vardır uzun kalan misafirin anladınmı yandaş mal
@dolphin7777 al evinde tut
@dostum2561 yav he he. senin bu kafanla ....
biz bize düşerken İSTERMISİN suriyeliler iktidara gelsin sonra
@delimisin10 ülkede yönetim yokki kardeş. elini kolunu sallayarak gelen yerleşiyor.
Ben istemiyorum arkadaş isteyende suriyeye gitsin orda onlarla parti kursun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler