Hamilelik cinsel ilişkiye engel mi?

Hamileyken seks düşündüğünüz son şey olabilirken, aklınızdan çıkmayan bir olgu haline de gelebilir. Nasıl hissederseniz hissedin, vücudunuzda böyle bir büyük bir değişim gerçekleşirken seks yapmanın bebeğin gelişimi açısından bir sorun yaratıp yaratmayacağı herkesçe merak edilen bir konu.

Hamilelik cinsel ilişkiye engel mi?

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde jinekoloji profesörü Dr. Mary Jane Minkin ve anne fetal uzmanı Dr. Christine Proudfit’e göre gebelik sırasında seks yapmak çoğu vakada hamileliğin sağlığı açısından bir fark yaratıyor. Hamileliğin herhangi bir döneminde etkili bir cinsel ilişkiye girmek güvenli bir şey.

iStock-670851094

Cinsel hayatınızın devam etmesini istiyorsanız ve doktorunuz da bunda bir sakınca görmüyorsa yolunuza devam edin! Çünkü hamilelik sürecinde cinselliğin devamı, bebek beklerken çiftler arasındaki bağı güçlendirir. İhtimaller düşük olsa da anormal boşalma, kanama ya da acı gibi yeni semptomlarla karşılaşırsanız tabii ki doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeğe zarar vermezsiniz

iStock-183804366

Bebek su dolu küçük bir havuzdaymış gibi dolaşır, rahatça sıçrayarak hareket eder. Penis boyutu da cinsel ilişki sırasında bebeğin zarar görmesine neden olmaz.

Belirli durumlarda riskli olabilir

iStock-92184994

Bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz veya geçmişte yaşamışsanız, doktorunuz sizin ve bebeğinizin güvenliği için seksten uzak durmanızı söyleyebilir.

Plasenta Previa: Plasentanın iyice aşağı inerek bebek ile doğum kanalının arasına geçmesi yani doğum kanalını kapaması durumudur. Bu durumda seksten kaçınmalısınız çünkü serviksi sertçe ittirirseniz, plasenta zarar görebilir ve kanamanız olabilir.

iStock-627906410

Servikal yetersizlik: Serviks genişlemeye ve çok erken açılmaya başlar. Seks yapmak serviksi daha da uzatabilir veya açılmasına sebep olabilir.

iStock-699804466

Erken doğum riski: Erken doğum riskiniz varsa seksten kaçınmalısınız. Cinsel ilişkiye girmek, serviksi uyarabilir ve riskleri arttırabilir.

iStock-626385724

Bu gibi durumlarda doktorlar cinsel birleşmeyi ve seks oyuncaklarını yasaklayan bir dinlenme süreci önerebilirler.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler