KADIN

Hamilelikte 11. hafta

Hamilelikte 11. hafta

11 haftalık hamilesiniz - sadece 203 gününüz kaldı!

Bir incir büyüklüğündeki bebeğiniz şimdi tamamen şekillendi — 2,6 cm uzunluğunda ve 7 gram ağırlığında. Derisi hala şeffaf ve kan damarlarının pek çoğunun boylu boyunca görülmesine olanak tanıyor. El ve ayak parmakları birbirinden ayrıldı ve çok yakında yumruklarını açıp kapayabilir. Şimdiden yoğun bir şekilde tekmeliyor ve geriniyor. Vücudu büyüdükçe ve daha fazla gelişip fonksiyonel bir hale geldikçe bu hareketler artacak. Bebeğinizin diyaframı geliştikçe, hıçkırmaya da başlayabilir. Hala çok küçük olduğu için onun rahim içindeki hareket ve yutkunmalarını yaklaşık bir ay gibi bir süre daha hissetmeyeceksiniz.

Hamileliğinizin 11. Haftasında Vücudunuz

Şimdiye kadar düzenli olarak antrenman yapıyor muydunuz? Eğer yapmıyorduysanız, şimdi başlamak için harika bir zaman. Egzersiz, kas elastikiyetini, gücünü ve sağlamlığını destekler ve bu üç özellik size hamilelik boyunca artan ağırlığınızı taşımanıza, doğumun fiziksel stresine hazırlanmanıza ve bebeğiniz doğduktan sonra tekrar eski şeklinize dönmenize yardımcı olur. Güvenli olanlar: Doktorunuza danışarak dokuz ayın tamamı boyunca yüzme ve yürüme harika seçeneklerdir. Güvenli olmayanlar: her türlü temas sporları ve doğa sporları, yüksek düşme veya diğer yaralanma risklerine sahip olan sporlar ve sualtı dalış.

Mide bulantısı yeterli çeşitlilikte sağlıklı yiyecek yemenizi imkansız hale getirdiyse veya yeterince kilo alamadıysanız endişe etmeyin. Pek çok kadın ilk üç ay boyunca ortalama 900 gram ile 2,5 kilo arasında kilo alır. Muhtemelen yakında iştahınız geri gelecek ve haftada yaklaşık yarım kilo almaya başlayacaksınız. Bu arada, arayı kapatmak için yiyebildiğiniz her şeyi yiyin ve her gün doğum öncesi vitamininizi almaya devam edin.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Vitamininizi mideye daha kolay göndermenin yolları

Pek çok kadın, her sabah doğum öncesi vitaminlerini yutmaya çalışmanın mide bulantılarını artırdığını söylemektedir. Eğer onlardan biriyseniz, şu ipuçlarını deneyin:

• Doktorunuzun önerdiği vitamininizi yiyeceklerle beraber veya yatağa gitmeden hemen önce alın.
• Tableti yarıya bölün- küçük parçaları yutmak daha kolay olacaktır.
• Doktorunuza çiğnenebilir doğum öncesi vitaminlerini veya boğazınızdan kolayca geçmesi için çok küçük olan veya kaplanmış olan tabletleri sorun. Tüm bunlar reçeteyle satınalabileceğiniz seçeneklerdir.