KADIN

Hamilelikte 21. hafta

Hamilelikte 21. hafta

21 haftalık hamilelik - sadece 133 gün kaldı!

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 340 gram ağırlığında ve yaklaşık 25 cm uzunluğunda. Kaşları ve göz kapakları tamamen gelişti. Eğer bir kız bebeğiniz olacaksa varsa, doğuma kadar gelişecek olmasına rağmen şu anda vajinası da oluşmuş durumda.

Bebeğiniz şimdi gerçekten hareketli. Cenin araştırmacıları bebeklerin uyurken bile saatte yaklaşık 50 kere hareket ettiğini söylüyor. Tüm bu hareketler bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini canlandırmaya yardım ediyor. Gün boyunca 50 tekme, yumruk ve dönüş hissetmeyebilirsiniz, ama gece dinlenmeye hazırlanırken küçük bebeğiniz gece boyunca dansetmeye hazırlanırsa şaşırmayın. Neden tam da sizin biraz dinlenmeye çalıştığınız gece yarısını bekliyor? Sizin zamanlamanızdan habersiz olduğu açıktır ama muhtemelen gün boyu yaptığından daha fazla hareket etmiyor. Sadece sessiz ve sakin bir ortamda onun hareketlerini fark etmeniz daha muhtemel.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Hamileliğiniz sırasında kan hacminiz yüzde 40-50 arasında ve rahminizin hacmi ise yüzde 500 artacak.

Hamileliğin 21. Haftasında Vücudunuz

Bugünlerde kendinizi muhtemelen oldukça iyi hissediyorsunuz. Henüz çok iri değilsiniz ve erken hamileliğin ilk dönemiyle özdeşleştirilen sıradan ağrı ve sızılar büyük ölçüde kayboldu. Gevşeyin ve zamanınız varken bunun tadını çıkarın— üçüncü üç aylık dönem zamanı neredeyse gelen bir bebeği taşımaktan kaynaklı bazı hafif rahatsızlıklar getirecek.

Bu, şimdiden uğraşmak zorunda olduğunuz bazı ufak problemler olmadığı anlamına gelmiyor.Örneğin artan yağ üretimi sizde hafif bir akne sorunu yaratmış olabilir. Yeni aknelerin çıkmasını kontrol altında tutmak için hassas bir sabun ve su ile günde iki defa yüzünüzü yıkamaya dikkat edin. Öncelikle doktor kontrolünden geçmeden ve onun onayını almadan ağız yoluyla alınan ilaçlardan içmeyin — veya lokal akne ürünleri kullanmayın.
Aynı zamanda, özellikle de annenizde de varsa varisli damarlara da daha meyillisiniz (şişmiş kan damarları). Bunun nedeni hamileliğin bacaklarınızdaki damarlara daha fazla basınç uygulamasıdır. (Kan hacminiz artmış durumda ve rahminiz alt bölgedeki, vücudunuzun alt kısmından kalbinize kanı götüren ana toplardamarlara ağırlık uyguluyor). Bu yetmezmiş gibi, projesteron hormonundaki artış kan damarlarınızın duvarlarının genişlemesine neden oluyor ve böylece bebeğiniz ve rahminiz büyüdükçe, damarlar giderek daha belirgin hale geliyor. Varisli damarlar her hamilelikle birlikte daha da kötüleşme eğilimi gösterir ve çoğunlukla bacaklarınızda kendini gösterirken, vulvanızda da ortaya çıkabilirler.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Varisli damar rahatsızlığını hafifletmek

Varisli damarlar oldukça rahatsız edici olabilir ancak bunun yarattığı baskıyı uzak tutmanın yolları var:
• Doktorunuza ilaç konusunda danışın –özel tasarlanmış çoraplar kanın alt kısımlarda toplanmasını engeller ve yüzeydeki damarlara destek sağlar.
• Günlük egzersiz yapın — hareketli bir yürüyüş bile kalbinizin çarpmasını sağlayabilir ve kanın damarlarınızda toplanmasını önler.
• Bacaklarınızı dinlendirin ve yapabildiğiniz her an bacaklarınızı yüksekte tutun.
• Otururken bacak bacak üstüne atmayın ve uzun süre ayakta kalmayın — ikisi de bacaklarınızdaki dolaşımı engelleyebilir.
• Kan akışını güçlendirmek için ayağınız bir yastığın üstünde durur pozisyonda sol tarafınızın üzerine yatarak uyuyun.