KADIN

Hamilelikteki 'Karpal Tünel Sendromu' ve nedenleri nelerdir?

Hamilelikteki 'Karpal Tünel Sendromu' ve nedenleri nelerdir?

Son yılların en çok duyduğumuz hastalıkların başında gelen Karpal Tünel hamilelikte de başınıza gelebilir…

El ve parmaklarınızdaki ağrılar ve uyuşmalar karpal tünel sendromunu işaret ediyor olabilir. Daha önce hiç yaşamamış olmanız hamileyken de yaşamayacağınız anlamına gelmiyor ne yazık ki.

El bileğinde sinir sıkışması olarak bilinen ve daha çok kadınlarda ortaya çıkan bu rahatsızlığı artık hamilelik döneminde de yaşayabilirsiniz. Ellerinizde ve parmaklarınızda güçsüzlük, bir şeyleri tutarken zorlanma ve uyuşma hissi sizi gece uykunuzdan dahi kaldırabilir.

KARPAL TÜNEL SENDROMUNUN SEBEBİ NEDİR?

Hamilelikte vücut sıvısı ciddi oranda arttığından sinirlere basınç uygular ve bu nedenle hamilelikte bu sendrom daha çok görülür. Sizde ellerinizde bu ve benzer sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız. Onun yönlendirmeleri ile bazı ilaçlar kullanarak rahatlayabilirsiniz.

İlaçlar dışında bazı egzersizlerde bu ağrı ve uyuşmaları hafifletip rahatlatabiliyor. Parmak ve el hareketleri ile kaslarınızı güçlendirerek basınç yapan sıvıyı dağıtabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Fakat egzersizleri devamlı ve bırakmadan yapmak gereklidir.

NASIL ÖNLEM ALINIR?

Karpal tünel sendromuna yakalanmanıza gerek kalmadan el ve parmak egzersizlerini yaparsanız bu sendromun sıkıntılarını yaşamadan kurtulabilirsiniz.
Hareketsizlik ve düzensiz beslenme aynı zamanda yeteri kadar su içmeme gibi durumlarda bu rahatsızlığın oluşmasını tetikleyebilir.

Hamilelikte fazla su içmek vücuttaki ödemi daha rahat atmanıza neden olur. Ödem hamilelik boyunca anne adaylarının birçok rahatsızlığının baş nedenlerinden biridir. Bel, bacaklar, sırt ve karpal tünel sendromundan oluşan ellerdeki uyuşmalar vücuttaki fazla ödemden meydana gelir.
Bu nedenle düzenli egzersiz, yeterli miktarda sıvı tüketimi ve erken teşhis sizin bu tip sendromlar yaşamanıza engel olacaktır…

Manuel terapi ile karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?