HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"Her türlü itirazı ve engellemeyi yapan CHP'dir"

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler: - "Sayımların yapılmaması ve durdurulmasına dair her türlü itirazı ve engellemeyi yapan Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Bin 89 sandıkta başlayan oy sayımı, CHP'nin itirazı üzerine durduruldu. Biz, bu karar üzerine YSK'ya giderek oy sayım işleminin açık, şeffaf bir şekilde devam etmesini talep ettik. YSK bizi haklı gördü ve oy sayımı devam etti"

İSTANBUL (AA) - AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, İstanbul'daki oy sayımlarına ilişkin, "Sayımların yapılmaması ve durdurulmasına dair her türlü itirazı ve engellemeyi yapan Cumhuriyet Halk Partisi'dir (CHP). Bin 89 sandıkta başlayan oy sayımı, CHP'nin itirazı üzerine durduruldu. Biz, bu karar üzerine YSK'ya giderek oy sayım işleminin açık, şeffaf bir şekilde devam etmesini talep ettik. YSK bizi haklı gördü ve oy sayımı devam etti." dedi.

Güler, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ile düzenlenen toplantıda, kent genelinde devam eden oy sayımına ilişkin bilgi verdi.

İstanbul'da mevcut 39 ilçedeki geçersiz oyların tamamının bittiğini dile getiren Güler, Maltepe'de ise tüm sandıklardaki oyları sayma işleminin devam ettiğini söyledi.

Maltepe'deki sayımın hem ilçe belediye başkanlığı hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kapsadığını ifade eden Güler, "Büyükşehir Belediye Başkanının belirlenebilmesi için 39 ilçedeki tüm oyların sayının bitmesi ve birleştirme tutanaklarının tamamının İl Seçim Kurulu'na gelmesi gerekiyor. İl Seçim Kurulu da kendi birleştirme tutanaklarını yaptıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en fazla oyu alan aday açıklanır. Şu anda Maltepe ilçemizdeki bin 89 sandıktaki oy sayım işlemi devam ettiği için ilçe seçim kurulu birleştirme tutanakları gelmemiştir. Dolayısıyla İl Seçim Kurulu da kendi birleştirme tutanağını hazırlayamadığı için mazbata verilmemiştir." diye konuştu.

Büyükçekmece'de usulsüzlüklerin yapıldığını savunan Güler, şöyle devam etti:

"Bu ilçemizde toplamda 717 seçmenin usulsüz bir şekilde seçmen listesinde yer aldığı tespit edilmiş. Bu durum, aynı zamanda Büyükçekmece Başsavcılığında bir şikayete konu edilmiş ve bir soruşturmaya tabi tutulmuştur. Yapılan soruşturma neticesinde bu işlere karıştıkları tespit edilen 12 şüpheli hakkında işlem yapılmış, 2 kişi 'kuvvetli suç şüphesi' gerekçesiyle tutuklanmıştır. Bu iki kişi, 2017'nın nisan ayında Büyükçekmece Belediyesi'nde çalışmakta olan işçi iken Kaymakamlığın oluruyla Büyükçekmece İlçe Nüfus Müdürlüğünde göreve getirilmiştir. Bundan sonra ileri sürülen hususlar meydana gelmiş. Bu kişi, kendisine verilen şifreyle 7 bin 853 işlem yapmış. 24 Haziran seçimlerinde seçmen listesinde yer alan 3 bin 155 kişinin seçmen statüsü düşürülmüş. Aynı zamanda Büyükçekmece'de oturmadığı halde, belediyenin imkanları ölçüsünde sahte numarataj vermek suretiyle arsalara, inşaatı devam eden binalara veya içerisinde yeni bir mesken oluşturmayla yaklaşık 7 bine yakın işlemi de gerçekleştirdiği yürütülen tahkikatın sonucunda ortaya çıkmıştır."

Güler, Büyükçekmece için olağanüstü itiraz haklarını kullandıklarını dile getirerek, "Seçimlerin sonuçlarını doğrudan etkileyen müessir olayların veya ihlallerin yaşanması halinde ilgili itirazcıya (YSK) 130. madde, olağanüstü itiraz yoluyla seçimleri iptali belirlenmesi hakkını verir. Büyükçekmece ilçe seçim sonuçlarına baktığımızda 4 bin 200 gibi bir farkla CHP adayı kazanmış gibi görünüyor. Ancak, yapılacak bu işlemlerin sonuçlandırılmasında Büyükçekmece'nin hukuken seçmen olduğuna ilişkin tanımlama yapılması mümkün olmayan yaklaşık 11 bin kişinin Büyükçemece'deki seçmen listesinde yer alması mümkün değil. Buradaki sahtecilik gerek Cumhuriyet Savcılığındaki soruşturmada gerekse idari tahkikat olarak mülkiye başmüfettişlerin yapmış olduğu soruşturmada yer alıyor." ifadelerini kullandı.

Maltepe'deki oyların sayımlarının durdurulması ve engellenmesinin CHP tarafından yapıldığını dile getiren Güler, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şunu çok iyi bilmemiz lazım. Sayımların yapılmaması ve durdurulmasına dair her türlü itirazı ve engellemeyi yapan CHP'dir. Bin 89 sandıkta başlayan oy sayımı, CHP'nin itirazı üzerine durduruldu. Biz, bu karar üzerine YSK'ya giderek oy sayım işleminin açık, şeffaf bir şekilde devam etmesini talep ettik. YSK bizi haklı gördü ve oy sayımı devam etti. CHP'liler, mazbata, mazbata diye tutturdular. Alelacele ilçe seçim kuruluna başvurarak yeniden oy sayım ve tasnif heyeti kurdurdular. O da olmadı, yetmedi. Bu sefer '20 tane olsun' dediler."

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler