HABER

'Hesap denetim sistemini değiştireceğiz'

'Hesap denetim sistemini değiştireceğiz'

ANKARA (İHA) - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'deki hesap denetim standartlarının uluslararası boyuta getirilmesi halinde ülkenin değerinin bir kat daha artacağını belirterek, "Atatürk nasıl alfabeyi değiştirip bizi küresel dünyayla bütünleştirdiyse, biz de hesap denetimlerini uluslararası standarda kavuşturacağız" dedi.

Bakan Unakıtan, Türkiye Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ve Türkiye Denetim Standartları Kurulu'nun (TÜDESK), Ankara Sheraton Otel'de düzenlediği "Türkiye Denetim Standartları" konulu konferansın açılışında konuştu. Denetimin, Türkiye'de önemli ve kapsamı geniş bir konu olduğunu ifade eden Bakan Unakıtan, bu konuda önemli adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin de küreselleşmekte olan dünyada onurlu yerini almak mecburiyetinde olduğunu belirten Unakıtan, yaşanmakta olan küreselleşmenin, kıyasıya bir rekabeti de beraberinde getirdiğini anımsattı. Unakıtan, küreselleşen dünyada güçlü olmak isteyen Türkiye'nin, ekonomik yönden büyümek mecburiyetinde olduğunu söyledi. Ekonomik büyümede en etkili aracın yabancı sermaye olduğunu ifade eden Unakıtan, yabancı sermaye çekmenin, dünya ekonomisi ile gelişme anlamına geldiğini bildirdi. Unakıtan, hesap denetimlerinin uluslararası standartta yapılmasının, yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilebilmesi noktasında taşıdığı öneme dikkat çekti.

Türkiye'nin son dönemde elde etmeye başladığı makro göstergelerin, Türkiye'nin dünyadaki yerini daha görsel bir hale getirdiğini dile getiren Bakan Unakıtan, "Hesap tutmak şart. Bunlara da uluslararası standartta denetim şart" şeklinde konuştu.

Atatürk'ün, alfabeyi değiştirerek Türkiye'yi küresel dünyayla bütünleştirdiğini kaydeden Unakıtan, "Onun gibi biz de hesaplarımızı uluslararası standartlara kavuşturacağız. O zaman uluslararası otoriteler, şirketlerimiz hakkında 'küt' diye karar verebilecekler" açıklamasında bulundu.

Unakıtan, hesapların, açık, şeffaf ve uluslararası normlarda denetlenmeye başlanmasıyla birlikte Türkiye'nin değerinin bir kat daha artacağını vurguladı. Konuşmasında, kayıtdışı uygulamalara da değinen Unakıtan, bazı firmaları maliye için ayrı, bankalar için ayrı bilançolar düzenlediğini, bu döneme artık son verildiğini bildirdi. Her yıl, rantiyecilere Türkiye bütçesinden 40 milyar dolar faiz ödendiğini ifade eden Unakıtan, bu kalemlerin de kayıt altına alınmasıyla, kayıt dışının büyük ölçüde önlenmiş olacağını belirtti.

Konferansın açılışında Maliye Bakanı Unakıtan'ın yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural ile TÜRMOB Başkanı Mehmet Timur da birer konuşma yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler