Hint ordusu, Keşmir’de güç gösterisi yaptı

Hareketli günler geçiren Hindistan yönetimindeki Keşmir bölgesindeki hükümet karşıtı protestoları engellemek için Hint ordusu Kishtwar şehrinde kalabalık bir askeri birlikle sokaklarda yürüyüş yaptı.

Pakistan Hindistan sınırında geçen hafta 5 Hintli askerin öldürülmesi sonrası başlayan olaylardan sonra eyaletin bir çok bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Cuma namazı sonrası hükümet aleyhi gösterilere tepki gösteren Hindularla Müslümanlar arasında çatışma çıkmış, 3 kişi ölmüş ve 20 kişi de yaralanmıştı.

Bölgede kontrolü tekrar sağlamaya çalışan Hint ordusu, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinden sonra boş şehir sokaklarına kalabalık birliklerle yürüyerek "her şey kontrol altında” mesajı verdi. Bölgede güvenliği ve hava alanlarındaki geçiş kontrollerini artıran güvenlik güçleri, muhalif Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) üyesi bir parlamenteri de eyalete almamıştı.

Geçtiğimiz Ocak ayında da önce Hint tarafından 2 asker başı kesilerek daha sonra Pakistan tarafından 3 asker vurularak öldürülmüştü. Ezeli rakip iki komşu ülke olaylar sonrası birbirini suçlamış; Pakistan'ın Birleşmiş Milletler incelemesi davetini Hindistan kabul etmemişti.

Keşmir eyaletinde 1989 yılından bu yana Hint ordusu ve ayrılıkçı militanlar arasında devam eden çatışmalarda 100 binden fazla sivil yaşamını yitirdi. Nükleer güce sahip iki komşu daha önce 3 büyük savaş ve sayısız sınır çatışması yaşadı.

CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler