Hintli kadınların mükemmel saçlarının sırrı açığa çıktı!

Bizim yeni öğrendiğimiz şeyi onlar yüzlerce yıldır kullanıyorlarmış...

Hintli kadınların mükemmel saçlarının sırrı açığa çıktı!

Aishwarya Rai'nin yalnızca gözlerine mi hayranız sanki?

Hem Bollywood'un, hem de Hollywood'un yeşil gözlü yıldızı, 1994 yılı Dünya Güzellik Kraliçesi... Ve saçları her daim dolgun, ışıltılı, alımlı.

Peki ya Priyanka Chopra'ya ne demeli?

Bu hanımefendi de oyunculuğuyla Bollywood'un, 2000 yılı Dünya Güzellik Kraliçesi ünvanıyla da dünyanın en ünlü simalarından. Saçları da memleketinden beklendiği derecede harika.

'Memleketinden beklendiği derecede' diyoruz;

Çünkü dünyanın en kaliteli doğal postişleri Hindistan'da üretiliyor, hattâ kalitesine göre Hollywood yıldızları arasında parça başına piyasası 4500 Dolar'a kadar çıkmış durumda!

Peki nasıl oluyor da Hintliler saç konusunda dünya lideri olabiliyorlar, nasıl her Hintli kadının (gerçekten, tamamının) saçları güçlü, sırma, dolgun ve canlı renkli olabiliyor? E havasından değil, suyundan hiç değil: Sebep, yararlarını batının çok sonra farkettiği bir doğal nimet.

Hindistan cevizi yağı!

Görünen o ki, Hintli kadınlar saçlarının güzelliklerini buna borçlular... Hindistan cevizi yağı, Hintli kadınların güzellik bakımlarında yüzyıllardır vazgeçilmez noktada. Üstelik sadece gençler, erişkinler için değil;

Bu sihirli yağ, birkaç günlük bebeklerde bile kullanılıyor!

Hindistan cevizi yağı doğaldır, yani zararlı ya da değil hiçbir kimsayal içermez. İçerdiği lorik asit, E ve K vitaminleri ile cildi ve saçları hem besler, hem de nemlendirir. Kaşıntıları ve dökülmeleri önler, bebeklerde görülen konak rahatsızlığına ve egzemaya iyi gelir. Tüm bunların yanında mantar önleyici özelliği vardır, iltihapları dindirir.

Bizim daha haberimiz yokken bile Hintli kadınlar bebeklerine işte bu mucizevi yağ ile masaj yapıyorlar, yarının güzellerini hindistan cevizinin faydalarıyla henüz bebekken tanıştırılıyorlardı :)

Peki ya yetişkinler?

Onlar da Champi adı verilen saç masajına başvuruyorlar, hem de her hafta!

Champi'de hindistan cevizi yağı önce ocakta birkaç saniyeliğine ısıtılıyor, daha sonra sıcak yağ kafa derisine iyice nüfuz edecek şekilde masaj yapılıyor. Yağ, içerdiği lorik asit ve E vitamini ile kafa derisindeki hasarları gideriyor, masaj da derideki kan dolaşımını, saçların beslenmesini hızlandırıyor.

Champi'nin bir özelliği de saç çıkarması! Özellikle doğum sonrası yaşanan saç dökülmeleri durumunda, Hintli kadınlar champi ritüellerini her hafta birden en az ikiye çıkarıyorlar. Bir ayı aşkın süre boyunca, banyo yapmadan 1 saat önce champi uygulayan kadınlar, doğumla kaybettikleri saçları geri kazanıyorlar :)

Kepek problemine bire bir!

Kepeğe karşı etkili şampuan kullanımı Hindistan'da pek yaygın değil... Bunun yerine, kepek problemi olan kadınlar da yukarıdaki ritüeli uyguluyorlar. Hindistan cevizi yağı antioksidan ve nemlendirici özelliğiyle kuru kafa derisini tamir ediyor, anti bakteriyel ve anti mikrobik özellikleriyle de kepek problemini kökünden çözüyor!

Böyle mucizevi bir şey işte Hindistan cevizi yağı. Yalnız son olarak; bizim aklımıza bir şey aklımıza takıldı...

Şampuan, (İngilizce'de Shampoo) kelime kökü olarak Champi'den gelmiş olabilir mi? Acaba şampuanı, yani bir anlamda saç bakımını Batı medeniyetleri zaten Hintlilerden öğrenmiş olabilir mi?

Tamamen serbest çağrışım :)


Kaynak: Sassysingapore.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler