Hollanda: BM onayı olmadan da müdahale olabilir

Hollanda, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı olmadan da Suriye'ye siyasi ya da askeri bir müdahalenin yapılabilmesinden yana tavır koydu.

Hollanda: BM onayı olmadan da müdahale olabilir

Yusuf Özkan

Lahey

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans

Parlamentoda kimyasal silah kullanım iddialarının ardından gündeme gelen "Suriye'ye müdahale" olasılığı tartışmalarında müdahale için öncelikle BM denetçilerinin raporunun beklenmesi gerektiği vurgulandı.

Parlamento, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına ilişkin kanıtların da ortaya konması gerektiğine dikkat çekti.

Ama Liberal Sağ Parti (VVD) - İşçi Partisi (PvdA) koalisyonu ile parlamentonun çoğunluğu Suriye'ye müdahaleye "yeşil ışık" yaktı.

Parlamento çoğunluğu, BM Güvenlik Konseyi'nden Çin ve Rusya'nın olumsuz tavrı nedeniyle ortak karar çıkmasının zor olduğuna inanıyor.

Bu nedenle kabine ve meclisin çoğunluğu, "BM kararı olmadan da" Suriye'ye yönelik askeri veya siyasi müdahale yapılabilmesinden yana tavır koydu.

İşçi Partili Michael Servaes, "Bu konuda bir şey yapmazsak, bu, bundan sonra kimyasal silah kullanımı için bir teşvik olarak görülebilir." dedi.

Hukukçular karşı

Hollanda Dışişleri Bakanı Fransa Timmermans da, BM kararı olmadan da Suriye'ye yönelik müdahale görüşüne destek verdi.

Timmermans, Esad rejimine yönelik, "binlerce kişinin kurban gideceği bir kimyasal saldırı tehdidine" karşı "caydırıcı" bir operasyon yapılabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, ABD ve batılı meslektaşlarından, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına ilişkin kanıtları istedi.

Timmermans, Suriye'ye müdahalenin yasallığı konusunda da uzmanların görüşüne başvurdu.

Amsterdam Üniversitesi'nden uluslararası hukuk uzmanı Prof. Nollkaemper, Dışişleri Bakanı'na verdiği yanıtta, müdahalenin "hukuksal altyapısı bulunmadığını" söyledi.

Prof. Nollkaemper, "Şu koşullarda yapılacak herhangi bir müdahale hukuk dışıdır. Ne BM Güvenlik Konseyi'nin izni, ne de kendini savunma gibi bir durum sözkonusu." dedi.

Irak endişesi

Hollanda'da özellikle sol partilerde, Irak'ın işgaline destek amacıyla yapılan "hatanın" tekrarlanması endişesi var.

Hollanda, Saddam Hüseyin rejiminin elinde kimyasal silah bulunduğu iddiaları üzerine Irak'a müdahaleye destek vermişti.

Kimyasal silah iddialarının kanıtlanamaması, siyasi tartışmalara neden olmuştu.

Bazı partiler, benzer bir yanılgının Suriye konusunda da yaşanmaması için, bütün kanıtlar ortaya çıkarılana kadar beklenmesini istiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BU BM NE İŞE YARIYOR PEKİ. İSTEYEN KAFASINA GÖRE TAKILIYORSA ANLAMI NEDİR. RAHMETLİ KADDAFİ BM NİN YAPISININ DEĞİŞTİRİLMESİNİ GÜVENLİK KONSEYİ DAİMİ ÜYELİĞİNİN KALDIRILMASINI VE DÜNYA BARIŞINDA AKTİF ROL ALMASINI İSTEMİŞTİ, HEMEN BAŞINI ALDILAR.. BİZİM TAYYİP DE SAKİLERİ OLDU MÜSLÜMAN KANI İÇERLERKEN. EE ALLAH NEDEN MÜSLÜMANLARDAN YANA DEĞİL. İYİYÜZLÜYÜZ ADİL DEĞİLİZ YALAKAYIZ. ALLAHU EKBER DEYİP MÜSLÜMAN KATLEDİYOR MÜSLÜMAN. ALLAH BUNU MU SEVSİN. BELA YAĞDIRIR TABİ Kİ.
Meydanın boş buldular akıllarına estikçe saldıracaklar.Türkiye kimlerle müttefik olmaya çalışıyor iki kere düşünmeli fırsatını buldularmı bizi bile satar bunlar.nato felan uydurma kuruluşlar çıkarları biter bitmez bizi saf dışı ederler.Geçenlerde Türkiyeyi natodan çıkarmayı bile düşündüler.Türkiye ya hristiyan olup batılı güçlerle müttefik olmaya devam edecek,yada gerçek müslümansa ab ve natodan ayrılıp kendi yolunu çizecek.
Diğer Haberler