HABER

Hollanda'da kralın sarayına karşı Türk bayrakları asıldı

Hollanda basını son günlerin en 'ilginç' olayını tartışıyor. Referandum öncesi gerilimin yükseldiği ve Türk vatandaşlarına karşı sert uygulamalarla gündeme gelen Hollanda'da, Noordeinde Sarayı'nın karşısında bulunan bir binanın Türk bayraklarıyla donatılması ülke gündemini adeta salladı. Hollanda basını, parlamento merkezi Lahey'de Noordeinde Sarayı'nın karşısında bulunan bir binanın Türk bayraklarıyla donatılmasıyla çalkalanıyor.

Hollanda'da kralın sarayına karşı Türk bayrakları asıldı

Kentin şık caddelerinden Noordeinde'de bulunan Kral Willem Alexander'in çalışma ofisinin karşısındaki binanın bir Türk işadamı tarafından kiralandığı ileri sürüldü. Habertürk'ün haberine göre, binanın yeni kiracısının kimliği belirlenemezken, binanın 38 yaşındaki sahibi Bobby Bras'la belediye arasında uzun süredir ciddi bir sürtüşme yaşandığı, bayrakların da bu tartışmaya 'alet edilmiş' olabileceği belirtildi.

Hollanda medyasındaki iddialara göre ise Bras, tarihi binayı 5 lüks dairelik bir apartmana dönüştürmek istiyor.

Lahey Belediyesi ise tarihi olması sebebiyle binada yenileme çalışmalarına izin vermediği ve Bobby Bras'ın planlarını kabul etmediği diğer iddialar arasında.

'BASKI KURMAYA ÇALIŞIYOR' İDDİASI

Bras'ın belediye üzerinde binayı Türk bayraklarıyla donatarak baskı kurmaya çalıştığı ileri sürülüyor.

'ACİLEN KALDIRILSIN' TALEBİ

Den Haag yerel partisi Groep de Mos Kral’ın çalışma sarayının karşısında bir binanın camlarına içten asılan Türk bayraklarının insanların tepkisini çekeceği için acilen kaldırılmasını istediği belirtildi.

'SADECE TÜRK BAYRAĞI DEĞİL...'

Türk bayraklı binanın Lahey’in Noordeinde bölgesindeki çarşıda ve Hollanda Kralı Willem Alexander’ın çalışma sarayının çaprazında bulunduğunu söyleyen Groep de Mos, bu tutumun kabul edilemez olduğunu savundu.

Sadece Türk bayrağının değil Çin, Amerika vs bayrakları da olsa bu konumdaki binalara başka bir ülkenin bayraklarının asılmaması için belediyenin yaptırım uygulaması gerektiğini aktardı.

Geri Dön