HABER

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan son dakika Hollanda açıklaması

Gelen son dakika bilgisine göre; Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, 'Bu karar bir skandaldır. Bu adımın elbette karşılığı olacak." dedi

Çavuşoğlu'nun açıklamarından satır başları şu şekilde:

"Hangi bakımdan bakarsanız bakın kabul edilemez. Birçok ülkelere giderek seçim çalışmaları yaptık. Şimdi ne değişti de engellemeye çalışıyorsunuz? Bu referandumda neden taraf tutuyorsunuz?

Anayasadaki değişiklik sizi neden bu kadar rahatsız etti de engellemeye çalışıyorsunuz? Bunlar biliyor ki Türkiye daha güçlenecek, bağımsız bir ülke olacak, ekonomisi güçlenecek ve onların tabiriyle tutulamayacak bir ülke olacak. Biz esasen bütün ülkelerde yaptığımız programlarda vatandaşlara olumlu mesajlar veriyoruz."

"LALELERİ GERİ GÖNDERİRİZ ADAM OLURLAR"

"Başbakan'ın sosyal medyadan Türk bakanını kabul etmiyoruz, Wilders gibi yaptığı açıklamaları gördük. Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Açıkça söyledim. Seçim öncesi gelmem sizi Wilders karşısında zorda bırakacaksa anlayış gösteririm, seçimden sonra gelirim dedim. Dostane bir yaklaşım içerisinde. Seçim sonrasında da garanti veremem dedim. Bu hoş bir şey değil. Benim oraya gelip gelmemem senin garanti vermene bağlı değil. Başbakan'ınla görüş bana neticeyi bildir dedim. Telefon beklerken Hollanda Başbakanı'ndan açıklama geldi. Ucuz bir yöntemle Türkiye'den Dışişleri Bakanı müzeleri ve laleleri görmeye gelebilir demiş. Kendisi açısından utanç verici bir şey. O laleler Osmanlı zamanında gitti oraya. Laleleri geri göndeririz onlara adam olurlar"

"VATANDAŞLARIMIZI ESİR DİYE GÖNDERMEDİK"

"Hollanda bu kararı aldı. Bu karar Wilders'ı sevindirdi. İstediği buydu. Sosyal medyadaki paylaşımlarını gördüyseniz memnun olmuş. Aynı zihniyet, aynı kafa, aynı faşizm. Şu anda Wilders çok mutlu. Ama Hollanda'da bir seçim var. Aşırı ırkçı Wilders destekçileri Hollanda'da kim iş başına gelirse gelsin Wilders zihniyeti olacak. Wilders'ın İngiltere'ye müsade edilmemesinden dolayı Hollanda'nın tepkisini hatırlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'nı neden engelliyorsunuz? Biz vatandaşlarımızı esir diye göndermedik. Bu ülkelerin ekonomisine katkı sağlamak için gittiler. Eskiden işçiydi şimdi sanatçı, sporcu her dalda o ülkelere katkı sağlıyorlar. Bu insanlar senin esirin değil."

"TÜRK VE İSLAM KARŞITLIĞININ BİR YANSIMASIDIR"

"Hollanda'nın yaptığı bu karşılıksız kalmaz. Türkiye Cumhuriyeti Bakanı, orada bir araya geleceğimiz vatandaşlar terörist mi? Neyin güvenlik eksiği. Dünden beri tehdit ediyorlar. Lahey'de yapın dediler tamam dedik. Bu sefer daha da küstahlaşarak toplantımıza kimlerin katılacağının listesini istediler. Bu faşist bir yönetimde olur. Hollanda'nın faşist uygulamasına karşı taraflı tarafsız herkes, Kılıçdaroğlu ve diğer siyasetçilerin de desteğini gördük. Bu esasen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı'na yönelik bir harekettir. Türk karşıtlığı, İslam karşıtlığının bir yansımasıdır"

HOLLANDA BAŞBAKANI 'GELSİN LALELERİ GEZSİN' DEMİŞTİ

Başbakan Mark Rutte, "Mesele (Çavuşoğlu'nun) Hollanda'ya gelmesi değil. Maurithuis Müzesi'ni ya da, bu mevsimde açtıysa, laleleri görmeye gelebilir. Ama (siyasi) toplantılar yapmasını istemiyoruz.". demişti.


Geri Dön