HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

IBAN sorgulama nasıl yapılır? IBAN ile hesap numarası aynı şey mi?

Günümüzde birçok işlem olduğu gibi fatura ödeme, para gönderimi hesaptan hesaba para aktarma gibi işlemler de internet ortamında gerçekleştirilebilmektedir. Kişiye özel olan IBAN numaraları sayesinde birkaç saniye içinde hesaptan hesaba para aktarımı yapılabilir. IBAN numarası Uluslararası Banka Hesap Numarası anlamına gelir ve International Bank Account Number ifadesinin Türkçe karşılığıdır.

IBAN sorgulama nasıl yapılır? IBAN ile hesap numarası aynı şey mi?

İngilizcesi International Account Number olan IBAN numarası uluslararası olarak geçerli görülen bir banka hesap numarasıdır. Kişiler banka hesaplarının bulunduğu banka şubesi üzerinden müşterisi olduğu bankanın kurumsal internet adresinde bulunabilecek ilgili menülerden bu numarayı öğrenebilirler. IBAN numarası genel olarak sanıldığı gibi banka kartlarının ya da kredi kartlarının üzerinde yazan numara değildir.

IBAN nasıl öğrenilir?

IBAN sorgulaması müşterisi olunan bankanın resmi internet sitesinden ya da mobil uygulaması aracılığı ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Sanal ortamlar üzerinden para aktarımı yapabilmeyi mümkün kılan ve bu işlemi hızlandıran IBAN numarası bankaya ait hesap cüzdanında yazan bir numaradır. Kişiye özel IBAN banka sorgulaması müşterisi olunan banka üzerinden yapılır. Şahsen başvuru yaparak öğrenilebildiği gibi bankadan verilen defterde de yazar. Ayrıca bankanın mobil telefonlara indirilebilen uygulamasından da öğrenilebilir. Hesap numarası ile IBAN numarası farklıdır ancak çok sık karıştırılır.

IBAN numarası ile hesap numarası aynı mı?

2010 yılı ocak ayından bu yana IBAN numarası kullanımı zorunlu hale getirilmiştir ve her banka müşterisinin bir IBAN numarası bulunur. Mevcut olan hesap numaraları yerine daha çok IBAN kullanılmaktadır. Bu numara e devlet sistemi üzerinden de sorgulanabilir. IBAN sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapılacaksa kimlik numarası ve kişiye özel şifre ile sisteme giriş gerçekleştirilmelidir. Eğer şifre yoksa PTT şubelerinden talep ile temin edilebilir. T.C. ile IBAN sorgulama e devlet sorgulama sayfasına “Şahıs Ödemeleri” yazılarak açılan menüden öğrenilebilir.

IBAN isim sorgulaması banka üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Hangi banka ile çalışılıyorsa o bankadan bizzat ya da uygulama ve site üzerinden IBAN öğrenilebilir. On altı haneli bir rakam olan IBAN, TR harfleri ile başlar.

Express


En Çok Aranan Haberler