İçinde 2 yetişkin 2 çocuk var

Amasya Müzesi'nde sergilenen 2 yetişkin ve 2 çocuğun bulunduğu 7 bin yıllık yumurta şeklindeki çömlek mezarlar, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

İçinde 2 yetişkin 2 çocuk var

Müze Müdürü Celal Özdemir, müzede yeni yapılan tanzim ve teşhir düzenlemeleri ile 2007 yılında Doğantepe beldesinde bulunan höyükte gerçekleştirilen kurtarma kazısında ulaşılan neolitik döneme ait çömlek mezarları sergilemeye başladıklarını söyledi.

Kazılarda, o dönemde yaşayan insanların ölülerini çömlek içinde evlerinin altına gömdüklerini belirlediklerini anlatan Özdemir, “Amasya Müze Müdürlüğü olarak 2007 yılında Doğantepe beldesinde gerçekleştirdiğimiz kurtarma kazısında ilk defa pişmiş topraktan yapılmış küpler içinde insan iskeletlerini ortaya çıkardık. Bu iskeletlerin özelliği ilk defa Amasya yöresinde 'hocker' dediğimiz, yani bebeklerin ana karnında cenin pozisyonunda defnedilmiş buluntular olmalarıydı. Bizim için en ilginç olanı burada bir aile mezarlığının ortaya çıkarılmış olması” dedi.

Kurtarma kazılarında yaklaşık 110 santimetrelik iki ayrı küp içinde anne, baba ile küçük bir çömlek içinde günümüzden 7 bin yıl önce defnedilmiş 2,5-3 yaşlarında bir bebek iskeletine, ayrıca külleri küçük bir kap içine bir çocuk mezarını ortaya çıkardıklarını anlatan Özdemir, ilk defa bilimsel arkeolojik kazıda küp içinde ele geçirilen neolotik döneme ait bu mezarların özellikle Karadeniz ve Amasya için bir ilk olduğunun altını çizdi.

Yeni düzenlenen müzede söz konusu eserlerin sergilenmeye başladığını ve ziyaretçilerin ilgisini çektiğini vurgulayan Özdemir, özellikle çömlek mezar içindeki 7 bin yaşındaki bebeğin dikkati çektiğini söyledi.

Buluntuların Amasya'nın iskan tarihinin neolitik çağa kadar uzandığının da bir göstergesi olduğuna işaret eden Özdemir, öte yandan kafatası kırmızı aşı boyalı olan bebek iskeletinin boyama geleneğinin Karadeniz Bölgesi'nde ilk defa bu höyükte görülmesinde önemli olduğunu kaydetti.

Özdemir, 7 bin yıllık bebek ve ailesinin yeni ziyaretçilerini beklediğini sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
VATAN TOPRAĞIMIZIN HER TARAFI TARİH KOKUYOR.MACARİSTAN BİR ESTERGON KALESİYLE BİNLERCE TURİST ÇEKİYOR. O KALEDE KANUNU SULTAN SÜLEYMAN ZAMANINDA OSMANLI YA AİTTİ.TÜRKİYE MİZ DE BUNUN GİBİ ÇOK KALE MEVCUT.TARİHİMİZE SAHİP ÇIKALIM TÜRKİYE DÜNYANIN EN TARİH KOKAN ÜLKESİ.TURİZM BAKANIMIZ BİRAZ DAHA TARİHİMİZİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARTIP TELEVİZYONLARDA PROGRAMLAR YAPARSA ÇOK DIŞ ÜLKELERDEN TURİST AKINI OLACAĞINA İNANIYORUM.
biz ise hasankeyfi sulara gömüyoruz dünyanın en eski tapınağı göbeklitepede bunu kim biliyor hiç kimse bu işte bizim tarih anlayışımız
7 bin yaşındaki bebeğin diyor.7 bin yaşındaysa bebek olmuş olmuyor zaten :))
Bir insandan kalanların teşhir edilmesi doğrumu etikmi bunu tartışalım hadi size bir tartışma konusu Bu iskeletler tıp için kullanılmıyor herkese gösteriliyor onların yerleri her bedenden kalan parçalar gibi topraktır..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler