İçişleri Bakanı Soylu açıkladı: 1000 özel harekat polisini Meriç boyuna gönderiyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırında havadan incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada '1000 özel harekat polisini Meriç boyuna gönderiyoruz. Geri itmeleri engellemek için polisleri sabah itibarıyla intikal ettirdik.' dedi. Bir muhabirin geçiş sayılarıyla ilgili sorusuna çok sert tepki gösteren Soylu, 'Yunan medyasının oyuncağı olarak burada bulunuyorsunuz' ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, Pazarkule ile Kastanies sınır kapılarında incelemelerde bulunmak üzere Çorlu Havalimanı'na geldi. Buradan helikopterle Edirne'ye geçen Soylu, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacı hareketliliği ve bölgeyi havadan inceledi.Soylu'ya İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da eşlik etti.

'ZENGİN ÜLKELERİN HİÇBİRİ BU KADAR BİR YÜKÜ KARŞILAYAMAZ'

Sınırda incelemelerde bulunan Bakan Soylu, gazetecilere açıklamalarda bulundu:

"Pazarkule'deki 4-5 bin kişilik kapının açılmasını bekleyen topluluk var. 28 Şubat'tan itibaren şu ana kadar sayıyı da biraz sonra tekrar vereceğim, sayın Cumhurbaşkanımızın da hem kendi kamuoyu hem dünya kamuoyuna ifade ettiği gibi, biz artık buradan Yunanistan'a, Avrupa'ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme ortaya koymuyoruz.

Türkiye, dünyanın sessiz kaldığı bir insani trajediye sahip çıktı. Zengin ülkelerin hiçbiri bu kadar bir yükü karşılayamaz. Dünyada sığınmacıların en çok olduğu ülke Türkiye'dir. Bu son derece sınıfta kalınan bir sınav olmuştur. 1978 model bir gaz fişeğini insanların üzerine sıkmak suretiyle kullandılar. 164 insanı şu anda yaraladılar, birçok insanın sığınma hakkını ortadan kaldırıp Türkiye'ye itmeye başladılar. İnsanların 4 bin 900'ünü Türkiye'ye yeniden itmeye çalıştılar. En büyük ihlallerden birisi budur. Uluslararası göç kurallarına aykırı olan bu ihlale kimse ses çıkarmadı. FETÖ'cüleri seve seve aldılar, göçmenleri almıyorlar. Sen çiftçilere av tüfeği vereceksin, insanların üzerine saldıracaksın. Gaz sıkan Yunan tarafıdır, biz de buna mukabele ediyoruz.

"1000 ÖZEL HAREKAT POLİSİNİ MERİÇ BOYUNA GÖNDERECEĞİZ"

1000 özel harekat polisini Meriç boyuna gönderiyoruz. Geri itmeleri engellemek için polisleri sabah itibarıyla intikal ettirdik. Orada insanlara kötü muamele edenlere fırsat tanınmayacak."

'YUNAN MEDYASININ OYUNCAĞI OLARAK BURADA BULUNUYORSUNUZ'

Bakan Soylu, Tele 1 muhabirinin geçiş sayılarıyla ilgili sorusuna çok sert tepki gösterdi.

İşte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile muhabir arasında geçen o diyalog:

Muhabir: 140 bine geldik dediniz, fakat biz bunu teyit edemedik bir türlü.

Soylu: Siz kimsiniz?

Muhabir: Tele1 televizyonu.

Soylu: Kaç muhabiriniz var sizin?

Muhabir: Ben varım.

Soylu: Bir tek sensin. Peki bizim sınırımızda kaç karakolumuz var?

Muhabir: Vilayet de bunu teyit edemedi.

Soylu: Vilayet burada. Siz kimin tarafındasınız?

Muhabir: Türkiye tarafında.

Soylu: Şu anda sizin yaptığınız Yunan medyasının çarpıtmasını burada ifade etmektir.

Muhabir: 140 bin kişi geldi mi?

Soylu: O zaman İçişleri Bakanı yalan söylüyor öyle mi?

Dördüncü mekanizma mıntıkasında 53 bin 271 kişi, 54'üncü mekanize mıntıkasında 85 bin 659 kişi. Bir mantık olarak sana söyleyeyim. Biz 127 bin insan yakaladık geçen sene. Kaçarken yakaladık, tek tek saydık bunları. Şimdi yakalamıyoruz, bir şey yapıyoruz geçenleri sayıyoruz. Ve 23 hudut karakolumuz var, 8 de hudut bölüğümüz var. Bunlar kimin ne kadar geçtiğini, ne kadar öteki tarafa intikal ettiğini bilmektedir.

Senin anlaman açısından bir şey söyleyeyim, Yunan tarafına ve Avrupa tarafına hizmet eden birisi olarak sana söylüyorum. Biz İdlib'den Afrin'e ne kadar geldi? Cerablus'a Azez'e ne kadar geldiğini biliyoruz. Sadece biz bilmiyoruz. Biraz gazeteciliğini iyi yaparsan BM de iyi biliyor. Başka bir şey daha ifade edeyim. 850 bin kişi bu ülkeden geçti karşı tarafa. Onu da mı saydınız?

Siz kimin tarafındasınız, hiç Türkiye'nin tarafında olduğunuz belli değil. Sizin yaptığınız Yunan tarafının çarpıtmasını ifade ettiniz.

Biz 127 bin insan yakaladık, burada geçen sene kaçarken. Nereden kaçarken, sınırdan. Tek tek saydık. Şimdi yakalamıyoruz. Sadece bir şey yapıyoruz, geçenleri sayıyoruz. Sınır bölüğümüz 6 kilometrelik arayla beraber kimin ne kadar geçtiğin bilmektedirler.

BM de iyi biliyor, tek tek kimin nereye gittiğini. Onların nereye geçtiği de belli. Söylüyorum tekrar, 4. Mekanize Mıntıkası'nda 53
bin 323, 54. mıntıkada 85 bin 747.

Karakol karakol da söyleyeceğim. Türkiye vatandaşısın ama hizmetin başka yere, devletine itimat et. Yunan medyasının oyuncağı olarak burada bulunuyorsunuz. Sen Yunan askerleriyle birlikte takip et.