HABER

İlaçların yan etkisi 10 bin can aldı

İngiltere'de yapılan araştırmalara göre, yılda 10 bin kişi, yanlış dozda ilaç kullanımı ve ilaçların olumsuz yan etkileri nedeniyle hayatını kaybediyor.

İlaçların yan etkisi 10 bin can aldı

BBC'de yayınlanan konuya ilişkin habere göre, Liverpool Üniversitesi araştırmacıları, Kasım 2001 ile Nisan 2002 yılları arasında Liverpool'daki 2 hastaneye başvuran 18 bin 820 hastanın kayıtlarını inceledi. Sonuçlara göre her 16 hastadan birinin yanlış dozda ilaç kullanımı ve kullandıkları ilaçların vücutlarına yönelik olumsuz etkileri dolayısıyla ciddi rahatsızlıklarla hastanelere başvurduğu, 28'nin de hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, bu rakamları ulusal bazda değerlendirince ortaya 10 bin kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği sonucuna vardılar.

ÜLSER VE GASTRONOMİ HASTALIKLARI ORTAYA ÇIKIYOR

Uzmanlar, yapılan araştırmalarda hastaların birçoğunun 'Aspirin' ve benzeri 'anti-inflamatuvar' adı verilen ağrı kesicileri kullandıklarını, diğer bir kısmının da kan inceltici olarak kullanılan 'Warfarin' ve 'Diuretics' tipi ilaçlar kullandıklarını tespit ettiler. Söz konusu ilaçları kullanan hastaların büyük bir çoğunluğunda ülser, gastronomi hastalıkları görüldüğü ve aldıkları ilaçların, bu hastalıkları tetiklediğini saptayan uzmanlar, aspirinin bile doktor kontrolünde kullanılması konusunda kamuoyunu uyardılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler