İlk gece korkusundan orgazm sorununa... İşte sekste en çok korkulan konular

Cinsel sağlığınızda bir problem olduğunu düşünüyorsanız belki nedenlerinden biri bu olabilir! İşte kadınlarda sıkça görülen cinsel problemler ve olası sebepleri

İlk gece korkusundan orgazm sorununa... İşte sekste en çok korkulan konular

Cinsel sağlık, yalnızca kendimizi nasıl hissettiğimizi değil, ilişkimizin kalitesini de etkileyen, önemli bir belirleyici. Günlük yaşam kalitemiz üzerindeki büyük etkisine rağmen, cinsel bozukluklar ve bu bozuklukların hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgili çok az sayıda araştırma bulunuyor.

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler

seks yasaklari

İlk gece korkusu

Genellikle toplumsal baskı ve tabulardan kaynaklı bu korku çiftler arası stres ve gerginliğe neden olabilir, ruhsal anlamda sıkıntılar doğurabilir ve cinsel birleşme sırasında beklenen sonuçlar elde edilemeyebilir

Ağrılı cinsel ilişki

Bu durum bir hastalık veya psikolojik bir nedene bağlı olabilir. Yumurtalık kistleri, organın iltihap durumları da ilişkinin ağrılı geçmesinin nedenlerindendir.

Kızlık zarı

Kızlık zarı cinsel ilişki sırasında bazen kanamayabilir veya istenmeyen yırtıklara neden olabilir.

Konuşulmayan10 seks kuralı

Cinsel isteksizlik

Tüm cinsel hayat boyunca veya sonradan oluşabilir. Kadının cinsel birleşme sırasında heyecanlanmaması durumudur

Vajinismus

Vajina etrafındaki kasların istemsiz olarak kasılarak ilişki sırasında penisin vajen içine girmesinin engellenmesidir. İstenmeyen evlilik, ağrılı cinsel ilişki, hamilelik korkusu veya çocukluk çağında yaşanmış kötü bir olay buna neden olabilir

Orgazm sorunu

Yeterli cinsel uyarılma ve ilişki olduğu halde orgazm olamama durumudur.

Araştırmalarla cinsel sorunlar

İngiltere’de 6,777 katılımcıyla yapılmış olan geniş çaplı bir anket (National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles) yalnızca kadın katılımcılarla yapılmış ve kadınların yaşadığı cinsel problemlerin neler olduğu ve ne sıklıkta görüldüğü tespit edilmiş.

Son 1 yıl içinde cinsel bir rahatsızlık yaşadığını belirten kadınların oranı %51.2

Cinsel yaşamlarındaki rahatsızlıklardan kaynaklanan problemler nedeniyle kendisini stres ve baskı altında hisseden kadınların oranı ise %10.9.

Yaşanan cinsel problemler arasında en yaygını, %34.2’lik oranla cinsel isteksizlik. Cinsel isteksizlikten sonra %12’yle cinsellikten haz almama, %5.2’yle cinsel ilişki sırasında gergin hissetme, %7.5’le cinsel ilişki sırasında fiziksel acı duyma, %8.2 oranında cinsel uyarılma yaşayamama, %16.3 ile orgazm olamama, %2.3 ile erken orgazm olma, ve %13 ile vajina bölgesinin çok kuru olması geliyor. Tabii bu rahatsızlıkların yaşa göre farklılıklar gösterdiğinin altını çizmekte fayda var.

Örneğin, cinsel birliktelik sırasında gergin olma ve orgazm olamama problemleri daha erken yaşlarda görülürken, cinsel isteksizlik ve vajina bölgesindeki kuruluk daha ileriki yaşlarda görülen problemler.

Araştırmaya katılan kadınların %27.4’ü kendi cinsel istekleriyle partnerlerinin beklentileri arasında büyük farklılıklar olduğunu belirtti.

Partnerindeki bir problemden dolayı cinsel hayatında problem yaşadığını belirten kadınların oranı %17.1

Kadınların yaşadığı bu cinsel zorlukların arkasında bir çok farklı faktör bulunuyor. Cinsellik hakkında rahatça konuşamama, ilişkiden tatmin olmama, cinsel istismar ve cinsel hastalıklar bu faktörlerden en yaygın olanları.

Ne yapacaksınız?

Öncelikle cinsel isteksizlik sorununuz varsa problemi geçiştirmeyin.

Tüm cinsel sorunlarda erken tedavi hem kendi psikolojiniz hem de ilişki kaliteniz açısından büyük önem taşır.

Cinsel isteksizlikte öncelikle isteksizliğe neden olabilecek faktörler derinlemesine araştırılmalı, hormonsal, jinekolojik, nörolojik ve psikolojik incelemelerle isteksizliğin nedenleri belirlenip tedavisi yapılmalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler