HABER

İngiltere'de peçe takanlara saldırı

İngiltere'de peçe takanlara saldırı

LONDRA (İHA) - İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw'un, Müslüman kadınların aktığı peçeyi çıkarmaları konusundaki uyarısının ardından, peçeli kadınlara karşı saldırılar başladı.

İngiltere'de peçe takan Müslüman kadınlara yönelik şiddet olayları başladı. Dışişleri eski Bakanı Jack Straw'ın peçe takan kadınları uyarmasının ardından başlayan olayların Liverpool şehrinde de yaşandığı bildirildi.

Peçeli bir kadının saldırıya uğradığı açıklanan Toxteth bölgesindeki olayda, bir otobüs durağında saldırıya uğrayan ve ismi açıklanmayan 49 yaşındaki Müslüman kadına, hakaret ederek peçesini çekip alan saldırgan henüz yakalanamadı.

Merseyside Polis müfettişi Saied Mostaghel, yaşanan bu olayı, saldırıya uğrayan kadını, aşırı derecede şoka uğratan ve üzen rezil bir davranış olarak tanımlarken, polisin bu tarz nefret içeren suçlara müsaade etmeyeceğini söyledi. Mostaghel ayrıca, Toplumumuz içinde bu tür davranışlara müsaade etmeyeceğiz, bu konuyu ciddiyetle ele alıyoruz şeklinde konuştu.

STRAW'IN TEPKİ TOPLAYAN AÇIKLAMASI

Avam kamarasında grup lideri olan Straw, bölgesel bir gazetede yayınlanan makalesinde Peçe takmak isteyenlere saygı duyuyorum ama ortada bir iletişim sorunu var. Konuştuğum kişinin yüzünü göremediğimde rahatsızlık duyuyorum. Ofisime gelen peçeli kadınlardan, mutlaka yanımızda bir bayan çalışanın daha bulunmasına dikkat ederek, peçesini çıkarmasını rica ediyorum.

Peçelerini çıkarırlarsa görüşmemizin daha kolay geçeceğini belirtiyorum, bunu kabul etmezlerse de saygı gösteriyorum demişti. Bu sözleri ile İngiltere gündemine oturan Jack Straw'a, İngiltere'de faaliyet gösteren birçok Müslüman dernek ve grup temsilcileri tepki gösterdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön