IQ testinde Albert Einstein'ı geride bırakan 11 yaşındaki deha Arnav Sharma

Hindistan kökenli 11 yaşındaki Arnav Sharma, İngiltere'de dünyaca ünlü zeka testi Mensa IQ Testi'ne girerek ünlü dehalar Albert Einstein ve Stephen Hawking'i geride bıraktı. Arnav testten 162 puan alarak ülkenin en zeki insanı ünvanını kazandı.

IQ testinde Albert Einstein'ı  geride bırakan 11 yaşındaki deha Arnav Sharma

1. 2,5 yaşındayken 100' kadar sayıyordu

Arnav 2,5 yaşında küçük bir bebekken 100'e kadar saymayı öğrenmişti. Matematik konusundaki yeteneğini keşfeden annesi bir röportajda; "bir yerden sonra ona sayıları öğretmeyi bıraktım çünkü öğrettiğim her şeyi öğreniyordu" diyor.

2. İlkokulda farklı olduğu anlaşıldı

İlkokulda sıra arkadaşlarından hep biraz daha farklı, bir adım öndeydi Arnav. Arnav'ın bu durumunu fark eden ailesi ve öğretmenleri onun dünyaca kabul gören zeka testi Mensa Testi'ne girmesini istediler.

3. 9 yaşındayken astım kiti geliştirerek ödül kazandı

Arnav 9 yaşındayken astımlı hastaların hayatlarını kolaylaştırmak üzere tasarladığı AsthmaPi Kit isimli projesiyle ünlü bir teknoloji yarışmasında birincilik ödülünü kazandı.

4. Sınava hiçbir şekilde hazırlanmadı

Arnav sınava girmeden önce herhangi bir hazırlık yapmamış hatta ne tarz sorularla karşılaşacağını bile bilmiyormuş. Annesi Arnav'ın sınavı beklerken ve sınav sırasında çok rahat ve sakin olduğunu anlatırken kendisinin ondan daha heyecanlı olduğunu söylüyor.

5. Sınavdan 162 puan alması dikkatleri çekti

Sınava giren 7 kişiden 12 yaşın altında olan tek kişi Arnav'dı. Bu yaşta Mensa Testi'nden alınabilecek en yüksek puan olan 162 puanı alması herkesin dikkatini çekti ve kendisine Mensa Topluluğu'na katılması için özel bir davet geldi.

6. Hobileri arasında kod yazma ve piyano çalma var

Arnav'ın yetenekli olduğu tek alan matematik değil. Bunun yanında kod yazma, piyano çalma, yüzme, şarkı söyleme ve badmintonla ilgileniyor. Ayrıca coğrafya konusunda da çok bilgili olan Arnav, dünyadaki bütün ülkelerin başkentlerini ezberden söyleyebiliyor. Bu yaşta bu kadar farklı ilgi alanına sahip bir çocuğu ancak deha seviyesindeki zeka açıklayabilir herhalde.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/boy-iq-test-score-albert-einstein-stephen-hawking-11-year-old-arnav-sharma-a7814946.html

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
nedense bu üstün zekalılar hep hindistanndan çıkıyor hiç sevmedıgım ülkelerden biri
Diğer Haberler