HABER

İran Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinden yana

TAHRAN (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 günlük İran ziyareti, İran medyası tarafından ilgi ile takip edilirken, İran halkı da iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin yararlı olacağı görüşünde birleşti.

İran medyası, iki ülke ilişkilerinin bölgesel sorunların çözümüne katkı sağlayacağını dile getirirken, İran halkı da iki ülkenin komşu ve Müslüman olduğunu hatırlatarak, ikili ilişkilerin geliştirilmesi gereğini belirtiyor.

İki ülkenin Müslüman, aynı zamanda komşu olduklarını hatırlatan üniversite öğrencisi Behzad Hıyabani, "İran ve Türkiye arasındaki işbirliğinin gelişmesi, özellikle son zamanlarda bölgede meydana gelen sorunların çözümünde önemli adımlar atılabilmesini sağlayacaktır" diye konuştu.

Lise mezunu olduğunu ve üniversiteye hazırlandığını belirten Muhsin Ağazade ise, Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin bölge halkları için faydalı olacağını söyleyerek, "İran ile Türkiye'nin ilişkilerinin kötü olması, bölge için olumsuz bir gelişmeyi beraberinde getirir. Bu yüzden de Türkiye ile İran ilişkilerinin geliştirilmesinin zaruret olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ağazede ayrıca, ilişkilerin gelişmesinde iki ülke arasında heyetler arası görüşmeler yapılması ve karşılıklı ziyaretlerin önemli olduğunu belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler