HABER

İran'da Danimarka Büyükelçiliği'ne saldırı

Tahran - İran'da yüzlerce kişinin, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto etmek için Danimarka'nın Tahran Büyükelçiliği'ne taş ve molotofkokteyliyle saldırdığı bildirildi.

Polisin kordon altına aldığı binaya yaklaşmayı başaran 300 civarında göstericinin, büyükelçiliğe taş ve molotofkokteyli attığı belirtildi. Göstericilerin büyükelçilik binasına giremediği kaydedildi.

İran'da bugün 200 civarında öğrenci Avusturya Büyükelçiliği'ne molotofkokteyli ve taşlarla saldırmıştı.

İran'ın başkenti Tahran'daki Avusturya Kültür ofisine yapılan saldırıyı kınayan Avusturya Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Viyana Büyükelçisi Seyid Muhsin Nabavi'yi bakanlığa çağırarak protesto notasıverdi.

Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Johannes Kyrle, İran Büyükelçisi Nabavi'ye verdiği protesto notasında, "İran'daki Avrupa vatandaşları ile Avrupa ülkelerinin temsilciliklerinin de can ve mal güvenliklerinin korunmasını, onlara yönelik gelecekte olabilecek şiddet eylemlerinin önlenmesini" talep etti.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Avusturya'nın Tahran Büyükelçisinin de bugün benzer bir protesto notasını İran Dışişleri Bakanlığı'na verdiği bildirildi.

Bu arada İran Ticaret Bakanı Mesud Mirkazemi, Danimarka ile tüm ticari bağlantıların kesildiğini bildirdi. İran, Danimarka'dan yılda 280 milyon dolarlık ithalat yapıyor.

Fransa'da geçen hafta İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayımlayan France Soir gazetesinin bürosunun, bomba ihbarı nedeniyle öğleden sonra boşaltıldığı bildirildi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, İslam dünyasını rahatsız eden karikatür kriziyle ilgili meydana gelen şiddet olaylarının "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.

ABD, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler nedeniyle bazı ülkelerde çıkan şiddet olaylarını kınadı.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, Müslümanların bu karikatürleri saldırganca bulmalarının nedenini anladıklarını ve insanların görüşlerini ifade etme hakkını desteklediklerini belirtirken, inançlara saygıyı vurgulayan barışçı ve yapıcı diyalog kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da İslam dünyasını rahatsız eden karikatürle ilgili Danimarka'yı hedef alan şiddet eylemlerini kınadı.

Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Reisi Roberto Ferrari, rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayınlanması nedeniyle Danimarka'nın İslam aleminden özür dilemesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye'de 54 yıldır yaşadığını ve bütün illerini gezdiğini belirten Ferrari, Trabzon Sancta Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Sentore'nin öldürülmesi olayının ise Türkiye'ye mal edilemeyeceğini kaydetti.

Öte yandan bir grup Beyoğlu'nda, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürleri yayınlayan ülkelerden Danimarka ve Fransa'yı bayrak yakarak protesto etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler