HABER

''İrtica yok sayılamaz''

''İrtica yok sayılamaz''

Ankara (AA)- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, irticanın, Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu ifade ederek, "Bunu, yok sayarak, örtbas ederek, Türkiye'ye hizmet etme imkanı yoktur. Maalesef bu hükümet, bu konuda güven duygusu vermemektedir. Bunu, çok temel bir zafiyet olarak tespit ediyorum" dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, sadece dini inanç ve ibadet alanını genişletmenin yeterli görülmediğini; laiklik, milliyetçilik ve Cumhuriyet'in dini temellere oturtulmak istendiğini iddia etti.

İstanbul'da Fatih Camisi'nde terör örgütü Hizb-ut Tahrir'in yaptığı gösteriyi, İsmail Ağa Camisi'nde işlenen cinayeti, Danıştay saldırısını ve terör örgütü Hizbullah'ın cinayetlerini anımsatan Baykal, hükümetin bu olayları "örtbas etme, görmezlikten gelme çabası içinde olduğunu" öne sürdü.

Baykal, "Hükümet, MGK belgesinin altına, Türkiye'ye yönelik en önemli tehdit diye bir numaraya irticayı yazıp, imza atıyor. Daha sonra Başbakan çıkıp, 'Türkiye'de irtica yoktur' diyor. İmza, senin imzan, sen atmışsın. 'Türkiye'ye yönelik en ciddi tehdit demişsin.' Elbette öyle olacak, biz bunu biliyoruz. Senin görevin, buna karşı uyanık, duyarlı, tedbirli olmak. Bu tehlikeden Türkiye'yi korumak" dedi.

Baykal, "Türban sorununu çözeceğiz" diye söz verip iktidara gelenlerin, şimdi "toplumsal mutabakat var, kurumsal mutabakat yok" dediklerini ifade ederek, "Peki Kıbrıs konusunda kurumsal mutabakat mı var, toplumsal mutabakat mı var? Bu konularla siyasetini besleyenler, bu duyguları temel dayanak haline getirenler, asıl irticadan nemalananlardır. Bu tartışma, çok net bir şekilde ortada" dedi.

Baykal, son günlerde, teröre karşı silahlı bir mücadeleye gerek kalmadığı tartışmalarının yaşandığını söyledi.

Türkiye'yi, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin yönettiğini savunarak, "Hukuk devletiysen, kanunlar işliyorsa, eline silah alıp, onu bunu tehdit eden herkese karşı operasyon yapmak zorundasın. Bu iddiandan vazgeçmişsen, zaten Allahlıksın demektir" dedi.

Birçok çevrenin, terör örgütü ile ateşkes sağlanması görüşünü dile getirdiğini anımsatan Baykal, "AB, ABD de bunu söylüyor. Türkiye'de PKK uzantısı bir siyasi parti yöneticileri de ateşkes istiyor. Talabani devreye giriyor, özel temsilciler atanıyor. Talabani, 'PKK ateşkes ilan edecek' diyor" şeklinde konuştu.

Büyük bir uluslararası kurgunun yürürlüğe girdiğini ifade eden Baykal, bunun, Atlantik ötesi, uluslararası, terör örgütü içinde, Türkiye'nin iç siyasetinde, yazarlar arasında da ayakları bulunduğunu savundu.

Baykal, bir süreden beri Türkiye'nin yönetilemediğini, iktidar boşluğu yaşandığını savundu. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Durduk yerde operasyon
yapılmaz" dediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"İmralı'da, Türkiye'nin egemenlik anlayışının değiştirilmesini söyleyenler, bu taleplerinden vaz mı geçtiler? Güneydoğu'da can alanlar, mayın döşeyenler, suikast düzenleyenler, bunlardan vaz mı geçtiler? Eğer bir devletsen, hukuk devletiysen, kanunlar işliyorsa, senin dışında eline silah alan, onu, bunu tehdit eden herkese karşı operasyon yapmak zorundasın. Bu iddiandan vazgeçmişsen zaten Allahlıksın demektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön