HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Isırgan otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Günlük hayatta yeme içme alışkanlıklarımızın arasında yer alan bazı yararlı bitkileri kimi zaman görmezden gelebiliyoruz ancak yüzyıllar boyunca alternatif tıpta kullanılan ve birçok hastalığa da deva olmuş bu bitkiler sadece besin değerleriyle değil mucizevi etkileriyle de insanoğluna yardımcı oluyor.

Isırgan otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Bu eşsiz bitkilerden biri de ısırgan otudur. Kiminin duyunca bile kaşınmasına neden olan bu bitki daha görmeden bile etkilerini bizlerde gösterebiliyor. Günlük hayatta pek çok besini tüketiyoruz ancak besin değerleri artık oldukça düşük olan bu besinler sadece karnımızı doyurmaktan başka bir iş yapmıyorlar bu da pek çok vitaminden eksik kalmamıza neden olabiliyor. Hem lezzetiyle hem de besin değeriyle sofralarımızı süsleyen ısırgan otu bu besin gruplarından sıyrılarak pek çok soruna çözüm olabiliyor.

Isırgan Otunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (gr): 70

Kalori (kcal): 29

Yağ (gr): 0.11

Karbonhidrat (mg): 7.49

Protein (gr) : 2.71

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otunun pek çok faydası vardır. Ancak bilinen belli başlı ve araştırılmış tescil edilmiş faydalarını paylaşacağız. Şifacılığın yaygın olduğu ve hala günümüzde de kendini gösterdiği zaman dilimi içerisinde alternatif tıpta oldukça özel bir yere sahiptir.

1. İdrar söktürür

İdrar yolunda enfeksiyon pek çok belirtisiyle birlikte hem sağlığımızı bozuyor hem de günlük hayattaki pek çok rutin işimizi yapamaz hale getiriyor. Pek çok ilaç bu konuda bizlere yardımcı olsa da aslında en az yan etkisi bulunan ilaç ,elbette doğal çözümler oluyor. Isırgan otu da idrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolunda gelişen enfeksiyonu bir an önce söküp vücuttan atar. Aynı zamanda böbrek rahatsızlıkları için de yine aynı etkiyi gösterebilir.

2. Demir eksikliğine iyi gelir

Günümüzde artık besin değeri olan gıdalara ulaşmak çok zor. Bu yüzden bazı vitamin ve minerallerden eksik kalabiliyoruz. Özelikle en yaygın vitamin eksiklikleri arasına demir eksikliği geliyor. Demir eksikliği beraberinde pek çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Bu yüzden mutlaka önlem alınması gerekilen hastalıklar arasındadır. Ancak demir eksikliği için kullanılan vitaminlerin genelde yan etkileri rahatsız edici olabiliyor. Isırgan otu yan etkisini oldukça az göstererek hatta hassasiyetiniz yoksa hiç göstermeyerek bu anlamda yardımcınız oluyor. Anemi tedavisinde uzun yıllardır kullanıldığı biliniyor.

3. Ödem söktürücüdür

Özellikle kilo problemi bulunan kişilerde ellerde ve ayaklarda oldukça fazla şişme görülür. Uzun süre ayakların boşta kalması ya da hareketsiz kalması sonucunda oluşan bu şişlikler aslında ödemin uyarısını veriyor. Ödem kimi zaman oldukça tehlike içeriyor. Çünkü içerideki dokulara yaptığı basınç kimi zaman uzun ya da kısa süreli güç kaybına neden oluyor. Ödem söktürmek için hem detoks hem de hareket ettirmek gerekebiliyor. Bu konuda ısırgan otu ödem söktürücü etkisiyle birlikte yardımcı olabilir. Vücutta bulunan zararlı maddelerin toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması vücudunuzun eskisinden daha sağlıklı bir hale gelmesi demektir. Isırgan otu tüm güçlerini kullanarak daha sağlıklı bir bedene kavuşmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda ısırgan otunun cilde faydalarını da yine bu etkisiyle birlikte gösterir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde daha pürüzsüz bir cilt elde etmeniz mümkün.

4. Gribe karşı savaşır

Kış aylarında adeta bir salgın gibi dolaşan grip virüsü pek çok çeşidiyle soğuk kış günlerinde neredeyse bizleri süründürüyor diyebiliriz. Bu yüzden bu aylarda olabildiğince daha çok dikkat etmeliyiz. Bu anlamda yardımcı olacak en doğal bitkilerden biri de ısırgan otudur. Isırgan otu sayesinde vücudunuzda çeşitli bölgelere nüfus eden bakterileri kısa bir sürede uzaklaştırabilirsiniz.

5. Kansere karşı savaşır

Bağışıklık sistemi tüm sistemlerin başı diyebiliriz. Bağışıklık sisteminin herhangi bir hasar alması sonucunda vücuda pek çok virüs ve bakteri yerleşebilir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için her ne kadar bazı ilaçlar kullanılsa da bunların yan etkileri kimi zaman daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. Yan etkisi bulunmayan ve doğal bir yöntem olarak bu şifalı bitki sayesinde kansere karşı önlem alabilirsiniz. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda ısırgan otunun kansere faydaları bilimsel olarak da açıklanmış bulunmakta.

6. Saç güçlendirici özelliği bulunur

Isırgan otunun saça faydaları sayesinde saçlarınızı eski yıpranmış halinden kurtarabilirsiniz. İçeriğindeki özel etken maddeler sayesinde saç derisinde bulunan gözenekleri tıkayan ölü hücreler deriden kolayca temizlenerek daha sağlıklı bir hal alır. Özellikle erkeklerin daha sık yaşadığı kepek sorununu da yine bu özel bitkinin yağ formuyla aşabilirsiniz.

7. Gebeliğe yardımcı olur

Klinik araştırmalar sonucunda hamile kalmak için ısırgan otunun kullanılması fayda edeceği tespit edilmiştir. Gebeliği kolaylaştıran hormonların daha aktif bir şekilde salgılanmasına yardımcı olan ısırgan otu aynı zamanda gebelikten sonraki süreçte de annelere yardımcı olur. Eğer gebe kalmak istiyor ve bununla beraber sütünüzün yeterince gelmesini istiyorsanız ısırgan otu yardımcı olur.

Isırgan Otu Zayıflatır mı?

Isırgan otu ödem söktürücü bir etkiye sahiptir. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişilere detoks anlamında yardımcı olabilir. Fakat tek başına kilo verdirici bir özelliğe sahip değildir. Ancak bununla beraber düzenli olarak beslenir ve spor yaparsanız ısırgan otunu da bir destek olarak kullanabilirsiniz. Isırgan otu kan şekerini düşüreceği için kesinlikle düzenli bir diyet listesiyle birlikte tüketilmelidir.

Isırgan Otu Nasıl Tüketilir?

Isırgan otunu tüketmeden önce bu başlığı okumanızda fayda vardır. Çünkü bilinçsiz şekilde kullanılan ürünler fayda göstermek bir kenara zarar bile görmenize neden olabilir. Herhangi bir sağlık sorununuz ya da alerjik bir bedeniniz varsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

  • Eğer saçlarınız için ya da cildiniz için kullanacaksanız soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş ısırgan otu yağını kullanabilirsiniz. Haftada bir iki kez uygulayacağınız bu yağı kullanmadan önce küçük bir yerinizde uygulayın ve gelişen herhangi bir reaksiyon olması sonucuna kullanımı kesinlikle bırakın.
  • Eğer iç hastalıklar için kullanmak istiyorsanız da tıpkı çay demler gibi ısırgan otu yapraklarını demleyerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde kolayca etkisini görebilirsiniz.

Hamileler Isırgan Otu Yiyebilir mi?

Eğer riskli bir hamilelik söz konusuysa dikkat etmeniz gereken pek çok unsur vardır. Hormon üzerinde bir etkisi olduğu için ısırgan otu kimi zaman yan etki yapabilir. Kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışın. Fakat ısırgan otunu direkt yemek yerine çay formunda kullanırsanız yan etkilerinden daha az etkilenmiş olursunuz. Ayrıca cildinizde ve saçınızda yine çekinmeden ısırgan otunu kullanabilirsiniz.

Isırgan Otunun Zararları

  • Özellikle ısırgan otunu toplayarak elde ediyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yapraklarındaki kaşındırıcı etkiye sahip uçlar alerjik reaksiyonlara sürükleyebilir ve hatta fazla aşınmayla birlikte deride kimi zaman yaralarda oluşabilir. Isırgan otu kaşıntısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak kolonyanın iyi gelebileceğini de ekleyelim. Değen yerin daha az etkilenmesi için ve rahatlaması için yapraklarının değmesinden sonra kolonya sürerek ısırgan otunun kaşındırıcı etkisini azaltmış olursunuz.
  • Isırgan otu alerji yapar mı özellikle çocuklarına bu besini yediren annelerin aklına takılan bir sorudur. Alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini söylemiştik. Ancak bu sadece temas ettiğiniz durumda geçerli değildir. Aynı zamanda çayını da tükettiğinizde deride döküntülere ve kızarıklıklara da rastlayabilirsiniz.
  • Kan şekerini düşüreceği için bu sorunu olan kişiler mutlaka doktoruna danışıp öyle tüketmelidir. Aksi halde kan şekerinizi düşürebilir, ani baş dönmeleri ve diğer semptomlara maruz kalabilirsiniz.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler