HABER

İstanbul, turizmde zirveye koşuyor

İSTANBUL (İHA) - Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, 2008'de İstanbul'a 8 milyon turist getirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

TUROB'dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Mart ayından Ekim sonuna kadar birçok kongreye ev sahipliği yapmasının yanında özellikle Mayıs ayında Formula-1'in de gerçekleşmesiyle oldukça hareketli bir sene yaşayacak. İstanbul'un 2008 yılında da turizmin parlayan yıldızı olacağını belirten Timur Bayındır, "Turizmde başarılı bir yılın daha sonuna yaklaşıyoruz. Nitekim rakamlar da bunu gösteriyor. Bu yılın sonunda, 22 milyon turisti misafir ederken, 18 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlamış olacağız.

2008 yılında ise, İstanbul'a 8 milyon turist, Türkiye'ye 22 milyon turist ve 20 milyar dolara yakın döviz girdisi getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Türk turizminin artık, dünya çapında başarılı bir noktaya geldiğini ifade eden Bayındır, "Katıldığımız tüm fuarlarda, standımıza gelen fuar ziyaretçilerin çoğu, Türkiye'ye en az bir kere gelmiş olduğunu veya mutlaka gelmeyi düşündüğünü söylüyor. Bunlar çok sevindiricidir ve bugüne kadar yapılan başarılı çalışmaların sonucudur. TUROB olarak, son 25 yıldır yılda 30'a yakın fuara katılarak, 'İstanbul Destinasyonu' ve ülkemizin potansiyelini dünyaya tanıtmaya çalıştık ve çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Zira önümüzdeki dönemde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, sivil toplum örgütleri gibi ilgili kurum ve kuruluşların katılacağı bir güç birliğiyle tanıtım ve pazarlama çalışmalarını hızlandıracağız" diye konuştu.

Bayındır, bu çalışmaların, 2009 ve 2010 yıllarında İstanbul için hedeflenen rakamlara ulaşılacağının bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, turizmde hedeflere ulaşabilmek için mevcut ürünlerin yanında, pazara yeni turizm ürünleri sunmanın gerektiğini bildirdi. "Yeni ürünlerle ilgili altyapımızı da biran önce hazırlayıp, tanıtım ve pazarlama çalışmalarına başlamalıyız" diyen Timur Bayındır, sektör olarak, tarih-kültür, alışveriş, kayak, golf, kongre gibi turizm çeşitlerini tanıtmanın yanı sıra, bölgesel
destinasyon çalışmalarına da hız kazandırmaları gerektiğine dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön