HABER

İstanbul'da tekstilpark kurulacak

İstanbul -AA- İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) tarafından yönetilen Moda ve Tekstil İş Kümesi (MTK) projesinin son halkası olan İstanbul Tekstilpark, hayata geçiriliyor.

İstanbul Tekstilpark, yanındaki Tekstilkent ile birlikte Türkiye'de hazır giyimin merkez üssü olması amacıyla Esenler Atışalanı'nda oluşturulan Giyimkent'in bulunduğu bölgede kurulacak.

Tekstil makineleri, laboratuvarları ve demonstrasyon alanından oluşacak İstanbul Tekstilpark'ın, proje çalışmaları devam ediyor. İstanbul Tekstilpark, önümüzdeki yılın ilk yarısında hizmete açılacak.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2003 yılında Avrupa Birliği Komisyonunun resmi onayı ile hayat bulan MTK projesinin, Türkiye tekstil ve hazır giyim sektöründeki işletmelerin yerel, milli ve uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirmeyi ve uluslararası rekabet gücünü artırmayı hedeflediğini bildirdi.

Orakçıoğlu, Türkiye'deki tekstil ve hazır giyim sektöründe yer alan KOBİ'lerin, projenin başlıca yararlanıcıları olduğunu ifade ederek, Türk tekstil ve hazır giyim endüstrisinin rekabet gücünü koruyabilmesi, küresel pazarlardaki payını muhafaza etmesi ve htta büyütebilmesi için strateji geliştirmesi, moda alanındaki etkinliğini artırması ve markalarını güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Geri Dön