HABER

Japonya'da yunus avına ara

Bir grup hayvan hakları savunucusunun, dün Japonya'nın yunus balığı avına son vermesini istemesinin ardından, bugün Taiji Koyu'nda yunus avı yapılmadı.

TOKYO (A.A) - 03.09.2010 - Amerikalı, Kanadalı ve Avustralyalı militanların bulunduğu bir grup hayvan hakları savunucusunun, dün Japonya'nın yunus balığı avına son vermesini istemesinin ardından, bugün Taiji Koyu'nda yunus avı yapılmadı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki ABD Büyükelçiliğinin önünde dün toplanan doğa koruma militanlarının, ABD Başkanı Barack Obama'dan yunus balığı avına son verilmesi için Japon hükümeti üzerinde baskı yapmasını talep etmesi üzerine, ülkenin ortadaki en büyük adası Honşu'nun güneybatı Vakayama ilinde bulunan Taiji Koyu'ndaki yunus avı bugün yapılmadı.

Taiji belediyesinden bir yetkili, Associated Press ajansına bugün yunus avı yapılmadığı yönünde açıklamada bulundu ancak bundan sonra av yapılıp yapılmayacağı konusunda bir bilgi vermedi.

Grubun başında bulunan, yunus katliamını konu alan, 2010 Belgesel Oscarı'nın sahibi "Koy" (The Cove) filminin yönetmeni Richard O'Barry, Amerikan Büyükelçiliği yetkililerine, Obama'ya verilmek üzere, yunus balığı avının durdurulmasını isteyen ve 150 ülkeden 1,5 milyon kişinin imzaladığı dilekçe iletmişti.

Her yıl, Taiji kasabası açıklarında Japon balıkçılar ortalama 2 bin yunus balığı avlıyor.

Yakalanan yunuslardan bir bölümü gösteri merkezlerine satılıyor, diğer bölümü ise eti tüketilmek üzere öldürülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön