Kadınları cinsel saldırılardan koruyacak can kurtaran teknoloji: Intrepid

Türkçesi “korkusuz” anlamına gelen Intrepid, hemcinslerinin uğradığı cinsel saldırıları önlemek isteyen MIT Media Lab. çalışanı Manisha Mohan tarafından geliştirildi.

Kadınları cinsel saldırılardan koruyacak can kurtaran teknoloji: Intrepid

Cinsel saldırı rakamları korkunç boyutlarda

Yapılan çalışmalara göre, ülkemizde her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor. ABD’de ise, her 98 saniyede 1 cinsel saldırı olayı yaşanıyor. Bu rakamların sadece bildirilen vakalardan geldiğini düşünürsek, gerçeğin boyutları akıl almaz durumda.

Cinsel saldırı kader olmaktan çıkabilir

Cinsel saldırı rakamları korkutucu bir şekilde artarken dünyanın her yerinden uzmanlar bu gidişata dur demek için çalışıyor. Bu uzmanların arasında hayatını teknolojiye adamış isimler de var. Bu isimlerden birisi de MIT Media Lab. çalışanı Manisha Mohan! Genç kadın bu gidişata dur demek için teknolojinin son nimetlerinden yararlanmış.

Oldukça ince bir cihaz

Intrepid adındaki cihaz görünmeden kullanılması için tasarlandı. Bu yüzden de günlük hayatın içinde kendisini fark ettirmeyecek ve kullanıcısının hareketlerini engellemeyecek kadar küçük boyutlarda. Aslında ona kelimenin tam anlamıyla akıllı çıkartma diyebiliriz.

Intrepid her açıdan benzerlerinden farklı

Intrepid, cinsel saldırıları önlemek ve kadınların güvenliğini arttırmak için yapılmış ilk cihaz değil. Ancak daha önce piyasaya sürülen modeller tehlike anında basılacak panik butonu olarak tasarlanmıştı. Intrepid ise, tamamen yapay zeka sayesinde çalışıyor.

Çalışma sistemi son teknoloji

Intrepid, kendisinin kullanıldığı yerdeki şablonu kaydediyor ve şablon dışında bir hareket görürse bunu tehlike olarak algılıyor. Daha basit anlatmak gerekirse, eğer siz Intrepid’i sutyeninize takarsanız, cihaz sutyeninizi nasıl çıkardığınızı öğreniyor ve bu şablon haricindeki her şeyi tehlike olarak algılıyor. Cihazın üstündeki mikro işlemciler ve algılayıcılar ona öğrenme özelliği kazandırıyor.

Telefona mesaj gönderiyor

Intrepid, öğrendiği şablon dışındaki her şeyi tehlike olarak algılıyor demiştik. Peki sonra ne oluyor? Cihaz zorla müdahale algıladığında Bluetooth vasıtasıyla sahibinin cep telefonuna bir alarm sinyali gönderiyor. Eğer kullanıcı her şeyin yolunda olduğunu onaylamazsa, sistem daha önce kaydedilmiş 5 numaraya başınızın dertte olabileceğine dair uyarı gönderiyor.

Sadece kadınlara hizmet vermeyecek

İnce ve zarif yapısıyla dikkat çeken Intrepid herkesi koruyabilecek potansiyele sahip. Dışarıdan bakılınca fark edilmemesi sıklıkla istismara uğrayan ancak yardım isteyemeyen yaşlılar, engelliler ve çocuklar tarafından da kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Testler başarılı

Kadınların hayatını kurtarabilecek Intrepid cihazını geliştiren Manisha Mohan cihazı test etmek için yine hemcinslerinden yardım istemiş. Kendisine gelen geri dönüşler genç bilim insanını oldukça cesaretlendirmiş. Intrepid’i sutyen ve külot gibi farklı iç çamaşırlarında test eden kadınlar gün içinde cihazın kendilerini hiç rahatsız etmediğini belirtmişler. Hemcinsleri için bütün zekasını kullanan Manisha Mohan icadının cinsel saldırıları azaltmasını umuyor! Teşekkürler Manisha!

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
ŞU ERKEKLER NORMAL DAVRANSA KEŞKE DE BÖYLE İCATLAR YAPILMAK ZORUNDA KALINMASA. DÜNYADA Kİ TÜM KADINLARIN ORTAK DERDİ SANIRIM BU.
İyi de yardım gelene kadar, ohooo geçti Bor'un pazarı...
Diğer Haberler