Kadınların Kirpiği Yere Düşmesin: Lübnan'da Tecavüz Suçlularıyla Evlendirilen Kadınlar İçin Beyaz Gelinlikli Çarpıcı Protesto

Lübnanlı kadınlar, yaratıcı ve çarpıcı bir protestoya imza attı. Sahil boyunca asılmış beyaz gelinlikleri görenler protestoyu anlamlandırmaya çalıştı. Altında yatan ise çok acı bir yasa....

Kadınların Kirpiği Yere Düşmesin: Lübnan'da Tecavüz Suçlularıyla Evlendirilen Kadınlar İçin Beyaz Gelinlikli Çarpıcı Protesto

Lübnan'da korkutucu bir tecavüz yasası hala yürürlükte ve kadınlar bunu protesto etmek için çarpıcı bir yola başvurdu. Lübnanlı aktivist kadınlar önce gelinlik giydiler ve halkın arasına karıştılar.

Dünyanın gözü bu protestoda

Beyrut sahiline toplanan aktivistler beyaz gelinlik giymekle kalmadı. Aynı zamanda bu gelinlikleri tüm dünyanın dikkatini çekecek biçimde sahil şeridine astı.

Taş devrinden kalma yasalar kadınların hayatını karartıyor

30'dan fazla gelinlik, palmiyelerin arasında darağacına benzer iplerle asıldı ve herkesin dikkatini çekmeye başladı. Gelinliklerle anlatılmak istenen ise tecavüzcüsüyle evlendirilen kadınların mağduriyeti ve tecavüzcülerin bu yasa sayesinde ceza almaması. Bu korkunç yasa maddesini Kadın Bakanı Jean Oghassabian da “taş devrinden kalma” olarak niteliyor.

Gelinlikler, kadınların hislerini temsil ediyor

Havaya asılı beyaz gelinlikler, aslında kadının yaşadığı hisleri temsil ediyor. Tecavüz suçlusuyla evlendirilen kadınlar, kendilerini yalnız, çaresiz ve eli kolu bağlı hissediyor. Bunun gerçek bir evlilik olmadığı ise darağacına benzetilerek anlatılmış.

Aslında Lübnanlı bir sanatçının eseri

Bu gelinliklerin buraya yerleştirilmesini ise Paris’te Lübnan’lı sanatçı Mireille Honein tarafından tasarlanmış. Kendisi bu yasa maddesinin kadınları “kimliksiz” bıraktığını ve “kadınlara bunu kabul ettirmeye çalışanlar için utanç verici olduğunu” söylemiş

Yasanın kaldırılmasını dört gözle bekliyorlar

Ceza yasasının tecavüz, saldırı, kaçırma ve zorla evlendirme ile ilgili 522. maddesinin geri çekilmesi önergesi geçen yıl gündeme gelmiş ve Şubat ayında bir parlamento komitesi tarafından onaylanmıştı. Aktivistler, milletvekillerinin, 15 Mayıs’ta oylanacak olan yasa maddesinin kaldırılmasından yana olmasını umut ediyor. Bu protestoyla da kamuoyunun gücünü arkalarına almak istiyorlar.

Dünyanın her yerinde kadınların özgür, eşit yaşadığı ve hukuken çaresiz bırakılmadığı bir düzen için bu mücadeleyi gönülden destekliyoruz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler