HABER

Kalp sağlığı için altın değerinde öneriler

Sağlıklı hayat eğitimindeki yetersizlik, sigara, hareketsizlik ve yanlış beslenme, her yıl on binlerce kişinin kalp ve damar hastalıkları sebebiyle ölümüne yol açıyor.

Kalp sağlığı için altın değerinde öneriler

Memorial Hastanesi'nden Prof. Dr. Bingür Sönmez, yaptığı açıklamada, kalp hastası olmamak için diyet-sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanması gereğine dikkat çekerek, "Boy-kilo oranına çok dikkat edilmeli. Kadınlar, menopozlarını mutlaka geciktirmeli. Fiziki aktivite arttırılmalı, tembellik ve aşırı stresten uzak durulmalı. İş ve meslek konusunda hiçbir zaman beceri ve imkanlar zorlanmamalı. Aile hikayesinde varsa, diyabet veya yüksek tansiyon hastalarının 30, değilseler 40 yaşından itibaren kan yağları takibe alınmalı ve her yıl efor testi yaptırılmalı. Kişi kendisiyle, hayatla, ailesiyle, eşiyle, dostlarıyla barışık olmalı. Sigara içmemeli" dedi.

AYNI ORTAMDA BULUNMAK BİLE ZARARLI

Kalp hastası olanların sigara içmemesi ve sigara içilen ortamda bile bulunmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Sönmez'in diğer tavsiyeleri ise şöyle:

"Düzenli olarak bir kardiyoloğun kontrolüne girin. Tedaviniz ilaç, balon veya ameliyat olabilir, hepsinin olumlu, olumsuz yanlarını, uzun dönem sonuçlarını doktorunuzla tartışın. Abartılmış fiziki aktivitelerden kaçının, bir kardiyak rehabilitasyon programına başlayın. Seks konusunda sevgilinizi değil eşinizi, otel odasını değil evinizi tercih edin. Devamlı kullanmanız gereken ilaçlarınızı ihmal etmeyin, özellikle yüksek tansiyon ilaçlarınızın yedeğini bulundurun. Kan yağlarınızı 3 ayda bir kontrol ettirerek tahlil raporunda yazan normal sınırının altında tutun. Kan yağlarınızı kontrol için diyetin yetmediği durumlarda sürekli ilaç kullanın. Aile ve sosyal hayatınızı bir kez daha gözden geçirip olumsuzlukları en aza indirin. Hastalığınız için ailenizi ve çevrenizi suçlamayın, sorunlarınız için bir Liyezon Psikiyatri uzmanından yardım alın".

"GÜVEN DUYGUSU VERECEĞİNİ UNUTMAYIN"

Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp hastası bulunan ailelerin, onu hasta olduğu için hiçbir zaman suçlamaması gerektiğini de belirterek, "Tetkik ve tedavinin her aşamasında onu destekleyin, teşvik edin. Hastalığın oluşmasında kendinizi de hatalı buluyorsanız, bunu abartılı şekilde telafi etme telaşına girmeyin. Onun hastalığını siz hep aklınızda tutun, fakat ona unutturmaya çalışın. Cinsel konularda olabilecek yetersizlik veya isteksizliklerde anlayışlı davranın. Eşinizin ilaçlarını ve kontrol günlerini yakından takip etmenizin ona hayata sarılma ve güven duygusu vereceğini unutmayınız. Bu hastalığın ekip çalışmasıyla, yani eş, çocuk, kardeş, yakın arkadaşla daha kolay yenileceğine inanın. Eşinize yardımcı olabilmek için sigara içmeyin. Hastanızla iyi bir iletişim kuramıyorsanız bir Liyezon Psikiyatri uzmanından yardım isteyin" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler