HABER

Kanserle gen arasında bağ var

Amerikalı bilim adamları, hayvanlarda karaciğer kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olan geni bularak, kanser ile gen arasında doğrudan bağlantı bulunduğunu kanıtladılar.

Kanserle gen arasında bağ var

Illinois Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, Foxm1b geninin laboratuvar farelerinde karaciğer kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olduğunu tespit ettiler.

Bilim adamları, bu geni farelerin karaciğer hücrelerinde devre dışı bıraktıklarında, hayvanlarda tümör oluşmadığını kaydettiler. Foxm1b geni devre dışı olan farelerde yapay olarak tümör oluşumunu sağlamaya çalışan bilim adamları, farelerin buna rağmen kanser olmadığına tanık oldular.

Araştırma başkanı Robert Costa, bu deneyle ilk kez, bir genin canlı hayvanlarda tümör büyümesiyle doğrudan bağlantılı olduğunu gösterdiklerini kaydetti.

Foxm1b geninin kanser hücrelerinin bölünmesinde önemli rol oynadığını söyleyen Costa, genin, başka tümörlerin büyümesinde de anahtar rol oynayabileceğini belirtti.

Bilim adamları, daha önce yapılan araştırmalarda, Foxm1b geninin, dokuların tamir edilmesinde ve yenilenmesinde önemli rol oynadığını hatırlatarak, genin eksik olması halinde, hücre bölünmesinde sorunların ortaya çıktığına dikkat çektiler.

Büyüme hormonlarıyla uyarılan Foxm1b geninin, ender görülen bazı hastalıklarda erken yaşlanmaya neden olduğu belirtildi.

Araştırma "Genes and Development" dergisinde yayımlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler