HABER

Kapadokya'ya turist akını

NEVŞEHİR (İHA) - Kapadokya Bölgesi'ndeki tarihi ve turistik merkezlerini bu yılın Ocak-Kasım döneminde 1 milyon 195 bin 997 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bildirildi. Nevşehir Müze Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Kapadokya Bölgesi'nde turistlerin ziyaretine açık bulundurulan Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere Zelve Örenyeri, Çavuşin Kilisesi, Gülşehir St. Jean Kilisesi, Gülşehir Açık Saray Harabeleri, Mazı, Tatlarin, Özkonak, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerini bu yılın Ocak-Kasım döneminde 657 bin 509'u yabancı, 538 bin 488'i de yerli olmak üzere toplam 1 milyon 195 bin 997 turist ziyaret etti. Kapadokya Bölgesi'nde gerçekleşen bu ziyaretler nedeniyle yaklaşık 3.7 trilyon liralık bilet geliri elde edildi.

Kapadokya Bölgesi'ndeki tarihi ve turistik merkezleri geçen yılın aynı döneminde 773 bin 407'si yabancı, 456 bin 112 si de yerli olmak üzere toplam 1 milyon 229 bin 519 turist ziyaret etmişti.

Öte yandan, Kapadokya Bölgesi'nde bayram tatili dolayısıyla turistik tesislerde doluluk oranı yüzde 100 oranına ulaştı.
Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Nazif Demir, Türkiye'nin en önemli kültür turizm merkezi konumundaki Kapadokya Bölgesi'nin Ramazan Bayramı tatili boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayacağını kaydetti. Ramazan Bayramı ile birlikte turistik tesislerinin yanı sıra ev pansiyonlarında da doluluk oranlarının sevindirici noktalara ulaştığını belirten Demir, turistik tesislerdeki müşteriler için bayram süresince çeşitli tur ve eğlence programları sunulacağını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön