HABER

Kardak'ta gerginliği tırmandıran tahrik

Kardak'ta gerginliği tırmandıran tahrik

Yunan balıkçıların ve sahil güvenlik botlarının yaklaşık üç haftadır Kardak kayalıkları etrafındaki ihlalleri sürerken, bugün sabahtan itibaren gerginlik daha da arttı.

Yunan balıkçılar Kardak kayalıklarını geçip Gümüşlük ve Turgutreis'e 2 mil uzakta avlanmaya başladı. Öğle saatlerinde Yunan sahil güvenlik botu Kardak'ı 3 mil geçerek Gümüşlük önlerine kadar geldi. Türk botları Yunan sahil güvenlik botunu Türk karasularından çıkarmaya çalışırken, bölgeye zodiak botla, dalgıç kıyafetli, silahlı SAT komandolarının geldiği görüldü.

Bu sabah erken saatlerde Yunanistan'ın Kilimli (Kalimons) ve Leos adalarından gelen 16 balıkçı, Kardak'ı 1 mil kadar geçip Gümüşlük ve Turgutreis önlerinde ağ ve olta atıp avlanmaya başlayınca, Turgutreis'te görevli Kıdemli Başçavuş Rıza Bayrı yönetimindeki Sahil Güvenlik botu da bölgeye geldi. Yunan balıkçılar, tüm uyarılara rağmen Gümüşlük açıklarında avlanmayı sürdürdü. Yunan balıkçılara koruma yapan AZ 060 ve AZ 161 No'lu Yunan sahil güvenlik botlarının da Türk kara sularını ihlal ettikleri görüldü.

YUNAN BOTUNUN İHLALİ

AZ 060 No'lu Yunan sahil güvenlik botunun saat 13.20'de Gümüşlük'e 1 mil uzaklıktaki Çavuş Adası'nı da geçmesi, gerginliği iyice tırmandırdı. Bölgede bulunan Türk balıkçılar, Yunan sahil güvenlik botunun Gümüşlük önlerine geldiğini görünce limanlarına döndü.

Türk Sahil Güvenlik botlarının İngilizce olarak, "Bölgeyi acil olarak terk edin. Türk karasularındasınız" uyarılarına aldırmayan ve yaklaşık 25 dakika boyunca Gümüşlük ile Yalıkavak arasındaki Türk sahillerine yarım mil kadar açıkta seyreden Yunan sahil güvenlik botunu, Türk sularından çıkarmak için Yalıkavak'taki Üsteğmen Tamer Alpuğ yönetimindeki 302 No'lu bot da bölgeye geldi. İki Türk botunun izlediği Yunan botu saat 13.50 sıralarında Türk karasularını terk etmek zorunda kaldı.

YUNAN SAT KOMANDOLARI GELDİ

Bölgedeki gelişmeleri görüntülemek üzere kaptan Hüseyin Çağlar'ın kullandığı ‘Gülnur' adlı tekneyle Kardak'a 1.5 mil uzakta, Türk karasularında bekleyen DHA muhabirleri de Yunan botlarının ve Kilimli Adası'ndan zodiak botla gelen Yunan SAT komandolarının taciziyle karşılaştı. Yunan sahil güvenlik botlarıyla dalgıç kıyafetli, silahlı SAT komandoları, Türk karasularına girerek gazetecilerin bölgeden derhal ayrılmasını istedi. Türk Sahil Güvenlik botları, gazetecilere koruma yaptı.

Çavuş Adası ve Çatal Ada yakınlarına kadar gelen Yunan balıkçıların yaşanan gerginliğe karşın avlanmaya devam ettikleri, Türk gazetecilere el salladıkları görüldü.

TÜRK BALIKÇILAR ŞAŞIRDI

Bölgede yaşananları ibretle izlediğini söyleyen Güllüklü kaptan 62 yaşındaki Rıza Özbey, "Yıllardır bölgede Yunan balıkçılarla kriz çıkmadan yaşadık, avlandık. Kimse kimsenin sularını ihlal etmezdi. Ancak bugünkü gibi Yunan SAT komandolarının Gümüşlük önlerine kadar gelmelerine şahit olmamıştım. Bunların yaptığı tam bir çılgınlık. Bu hareketler krizi tırmandırır" dedi.

302 ve 11 No'lu Türk Sahil Güvenlik botlarıyla, AZ 040, AZ 060 No'lu Yunan sahil güvenlik botlarının Kardak civarındaki kovalamacaları gün boyu devam etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön