HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kaşar peyniri aldığınızı sanıyorsunuz ama... Dışı aynı içi bambaşka

Son yıllarda market raflarında kafa karıştırıcı ürünler yer almaya başladı. Bunlardan biri de tost peyniri adı altında satılan paketli ürünler. Tost peyniri alırken kaşar peyniri aldığınızı sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Tost peynirini gerek renk gerek tat gerekse koku noktasında kaşar peynirinden ayırmak bir hayli zor. İkisinin arasında büyük ve dikkat edilmesi gereken kritik noktalar var.

Kaşar peyniri aldığınızı sanıyorsunuz ama... Dışı aynı içi bambaşka

Kaşar peyniri ve tost peyniri her ne kadar çoğu kişi tarafından aynı peynirmiş gibi düşünülse de aralarında dağar kadar fark var desek abartmış olmayız. Market raflarında yan yana yerleştirilen kaşar peyniri ve tost peyniri arasında dikkat etmeniz gereken farklar vardır.

TOST PEYNİRİNE TALEP ARTTI

Türkiye’de süt ve süt ürünlerine gelen zamların ardından vatandaşlar kaşar peyniri yerine uygun fiyatlı olan tost peynirlerini raflarda görmeye başladı. Görüntüsüne aldanarak kaşar peyniri diye alınan peynir çeşidi, aslında tost peyniri adı altında satılıyor.

iStock-882813098

Kaşar peynir ve tost peyniri görsel açıdan çok benzediği için kaşar peyniri alıyorum diye tost peyniri alan birçok kişi bulunuyor.

Öte yandan doğal olarak iki çeşit de aynı rafta...

Hem fiyatı hem de çok fazla çeşit olması nedeniyle tüketicinin kafası karışırken, aslında söz konusu gıda olunca iki kere düşünmeniz ve etiketlerini okumanız gerçekten hayati önem taşıyor.

iStock-1054256538

Peki tost peyniri ve kaşar peyniri arasındaki fark nedir? Gerçek kaşar peyniri nasıl anlaşılır? İşte bilmeniz gerekenler...

KAŞAR PEYNİRİ İLE TOST PEYNİRİ ARASINDAKİ FARKLAR

Kaşar peyniri sütün mayalanması ve ardından haşlanarak kalıp haline getirildikten sonra elde edilen bir peynirdir. Tost peyniri ise bir çeşit eritme peyniridir.

Tost peynirini gerek renk gerek tat gerekse koku noktasında kaşar peynirinden ayırmak bir hayli zordur. Ancak aralarındaki en büyük fark, şüphesiz ki besin değerleri.

Kaşar peyniri protein, kalsiyum açısından tost peynirine göre daha besleyicidir.

pexels-nastyasensei-821365

Tost peyniri ve kaşar peyniri arasında süt farkı var. Kaşar peyniri ham sütten üretiliyor ama tost peyniri eritme peynirden üretiliyor.

Yani kaşar peynirinde ham madde süt iken, eritme peynirinde ham madde daha önce üretilmiş peynirlerdir.

Bir diğer problem ise eritme peynirlerinde kusurlu olanların da kullanılma ihtimali.

NOT: Peynir alışverişi yaparken, etiket ve içindekiler kısmını dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.


Youtube


En Çok Aranan Haberler