HABER

KCK davasında Arınç ve Atalay’lı savunma

KCK ana davasında Atalay’ın yargıyı etkilediği ileri sürüldü.

KCK davasında Arınç ve Atalay’lı savunma Kürtçe savunma talepleri için Arınç’ın bütçe konuşmasındaki sözleri hatırlatıldı. Mahkeme Başkanı ise “Onların konuşmaları bizi bağlamıyor” diyerek Kürtçe savunma talebini yine reddetti

KCK/TM ana davasında 104’ü tutuklu 152 sanığın yargılanmasına 30’ncu duruşmayla Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Adliye önünde polisin sıkı önlem aldığı duruşmayı BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Pervin Buldan da izledi.

Duruşmada Sanık avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, “Sınır ötesi ve KCK operasyonları, koordinasyon içinde tartışılmış, planlanmış ve yürütülmektedir” dediğini hatırlattı. Aktar, bu operasyonun siyasi olduğunu, yargıya yürütmenin gölgesinin düştüğünü, bu aşamada yargı çevresinden herhangi bir tepki gelmediğini öne sürerek, “Atalay’ın açıklamasıyla, yargıya yürütmenin gölgesi düşmüştür. Mahkeminin buna karşı tavır almasını bekliyoruz. Tavır almasını istiyoruz. Hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz. Bu olmazsa adil bir yargılama olacağına inanmıyoruz” dedi.

‘Biz etkilenmiyoruz’

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, “Bu konuşmalar bizi ilgilendirmiyor. Biz bizim üzerimizde kimsenin baskısını hissetmiyoruz” dedi.

Savunma avukatlarından Selçuk Kozağaçlı ise Atalay’ın açıklamalarının yargı ve Cumhuriyet savcısına müdahale olduğunu öne sürerken, şöyle dedi:

“Siz kendinizi baskı altında hissetmeyebilirsiniz. Ama bu konuşmaların siyasi karşılığı vardır. Atalay’ın açıklamaları, Cumhuriyet savcısının görevine müdahaledir. Burada ’Kuş diliyle’ savunma yapmaya çalışıyoruz. Anadilde savunma almama tercihi sizin tercihiniz değil, bu hükümetin tercihidir. Sizden, Başbakan Yardımcısı’nın bu konuşmaları ile ilgili televizyonlardan görüntüleri isteyip bu açıklamaların yargıya müdahale olup olmadığını tartışmak istiyoruz. Yargılamaya müdahale ise gereğini yapacak mısınız?”

Savunma avukatlarından Sabahattin Acar da Arınç’ın Kürt hakları ile ilgili sözlerini hatırlatarak savunma yaptı. Acar, şöyle konuştu:

“Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu ülkede Kürtler’in hakları olduğunu ve bu hakların verileceğini söyledi. Ama siz burada ana dilde savunmaya izin vermiyorsunuz. Siz burada gereğini yerine getirmek zorundasınız. Siz niye direniyorsunuz? Anadilde savunma ile ilgili bir ara karar vermenizi talep ediyoruz.”

Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, Başbakan yardımcıları Atalay ve Arınç’ı kastederek, “Bazı avukatlar ’O böyle dedi, siz de bu böyle dedi’ diyorsunuz. Onların konuşmaları bizi bağlamıyor” dedi.

Kürtçe savunmayla ilgili istek yeniden reddedildi.

Geri Dön