Kilo vermek için günlük rutine eklenebilecek 10 basit alışkanlık

Hayatınızda küçük değişikliklerle büyük bir etki yaratabilirsiniz!

Kilo vermek için günlük rutine eklenebilecek 10 basit alışkanlık

Kilo verebilmek için sıkıcı diyetlere, özel fitnes hocasına ihtiyacınız yok. Kilo vermek için size günlük hayatınızda yapabileceğiniz ve kilo vermenize yardımcı olacak 10 basit yöntem öneriyoruz. Hayatınızda küçük değişikliklerle büyük bir etki yaratabilirsiniz!

kiloverme

1. Daha fazla adım atın
Pek çok insan gibi sizde tüm gününüzü iş yerinde masa başında oturarak, otobüste veya arabada oturarak geçiriyorsanız bu sağlığınıza zarar verebilir. Bu yüzden yerinizden kalkın ve harekete geçin. Uzmanlara göre günde en az 10.000 adım atmak sağlığımız için gereklidir, eğer bu kadar yürüyemem diyorsanız en azından yürüme mesafelerinizi uzatabilirsiniz. Tempolu yürüyerek de yürümenizin kalitesini arttırabilirsiniz.

2.Daha fazla kalori yakmaya çalışmak yerine daha az kalori alın
Kilo vermenin temel mantığı aldığımız kaloriden daha fazlasını yakabilmektir. Yaktığımız kalori ile aldığımız kalori arasındaki fark ne kadar fazlaysa o kadar kilo veririz. Yaptığınız egzersizlerle yaktığınız kalori miktarını daha düşük kalorili gıdalarla birleştirmeyi deneyin. Günde 750 kalori daha az alırsanız, bir haftada yaklaşık bir kilo verebilirsiniz.

3.Diyet yaparken ideal gıdaları seçin
Diyet yaparken tüketilmesi tavsiye edilen gıdalardan biri de fındıktır. Fındık protein ve iyi yağlar içerir, aynı zamanda da enerji vererek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayarak zararlı yiyeceklerden uzak durmanızı sağlar. Ama fındık yerken yediğiniz miktara da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin Macadeamia fındığı, fıstık ve bademe göre daha kalorilidir.

4.Yemeğinizi evde pişirin
Yoğun olduğunuz zamanlarda dışarıdan yemek siparişi vermek ya da yemek için dışarı çıkmak çoğu zaman en uygun seçenek olmakla birlikte, genellikle kilonuz için en iyisi değildir. Evde yemek pişirerek, çoğu restoranın kullandığı ekstra tereyağı, tuz ve yağdan kaçınabilirsiniz ve ayrıca kendi porsiyon boyutlarınızı da kontrol edebilirsiniz.

saglikli-beslenme

5.Yeterli Uyuyun
Sağlığınıza geldiğinde uykunun ne kadar önemli olduğunun farkında değilsiniz. Vücudunuzu canlandırmak için sadece dinlenmek çok önemlidir, ve aslında sizi açlıktan koruyabilir. Uykusuz kaldığınızda canınız sağlıksız yiyecekler isteyecektir.

6.Her şeyi Takip Edin
Kilo verebilmek bazen oldukça karmaşık olabilir: Doğru egzersizleri hatırlamak, yediğiniz yiyeceklerin porsiyonlarını hatırlamak ve değişen trendleri takip etmek vs. Bunun için planlamaya ihtiyacınız varsa, yediğiniz yiyecekleri, kalorilerinizi ve egzersizlerinizi kaydedebilmenize yardımcı olacak birçok araç vardır. Kendinize özel bir program yapıp, bunu yazarak rahatlıkla takip edebilirsiniz.

7.Bol Bol su İçin
Bol miktarda su içmenin sağlığa sayısız faydası vardır, ama aslında vücudunuzun yağ yakma gücünü artırabildiğini biliyor muydunuz? Her gün 8 ila 12 bardak arasında su içmeye gayret edin.

kilo-verme

8.Yemek Yaparken İkame Kullanın
Evde yemek yaparken bile, kalorili gıdalar gizlice yemeğinize veya içeceğinize girebilir. Çözüm? Yağın ve şekerin lezzetini kaybetmeden kesmek için onların yerine kullanabileceğiniz küçük ikameler yapın. Örneğin çayınıza şeker yerine bir çubuk tarçın atabilirsiniz. Kök tarçın insülin dengesini sağlar ve iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

9.Yağ Diyetlerinden Kaçının
Her yerde ortaya çıkan yağ diyetini denemek inanılmaz derecede cazip olabilir. Yapma! Yağ diyetleri hızlı sonuç verebilir, ancak uzun vadede metabolizmanızı da bozacaktır. Kilo vermek için basit, doğal yöntemler kullanmak daha iyidir.

10.Bir Partner Bulun
Diyet yapmak ve kilo vermeye çalışmak, özellikle de bunu yapacak bir arkadaş bulursanız çok zorlu bir görev olmaktan çıkar. Bir antrenman partnerinizin olması spor yapmayı daha da eğlenceli hale getirebilir, aynı zamanda kondisyon arkadaşınız da birbirini takip etmede yardımcı olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler