KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Kilo vermeye yardımcı yağ yakıcı doğal zayıflama çayları

  Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olan zayıflama çayları hem doğal olmaları hem de içeriklerinde birçok faydalı mineral ve vitamin barındırmaları sebebiyle sadece yağ yakıcı etki göstermekle kalmayıp aynı zamanda sağlık açısından birçok fayda sunmaları ve bağışıklık sistemini güçlendirmeleri sebebiyle mucizevi olarak nitelendirilebilecek içeceklerdir.

  Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olan zayıflama çayları hem doğal olmaları hem de içeriklerinde birçok faydalı mineral ve vitamin barındırmaları sebebiyle sadece yağ yakıcı etki göstermekle kalmayıp aynı zamanda sağlık açısından birçok fayda sunmaları ve bağışıklık sistemini güçlendirmeleri sebebiyle mucizevi olarak nitelendirilebilecek içeceklerdir. Fakat zayıflamak için doğal çaylar tüketilirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Hem bu çayların tüketimini abartmaktan kaçınmak gerekirken hem de potansiyel alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olmak şart. Eğer bir diyet programındaysanız bu çayları diyet listenize eklemeden önce doktorunuza danışın. Ayrıca ilaç kullanıyorsanız ya da vücudunuzda çeşitli komplikasyonlar mevcutsa yine çayları tüketmeden önce bir uzmana danışmanız sağlığınız açısından en doğru tercih olacaktır.

  Birçok çalışma doğal ürünlerle hazırlanan bitki çaylarının yağ yakıcı ve bel bölgesini inceltici etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Ancak yine de bol kalorili yiyecekleri yedikten sonra bitkisel çay tüketmenin beklediğiniz gibi bir etki göstermeyeceğini söylemekte fayda var. Çaylardan zayıflatıcı etki görmek istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz.

  EN ETKİLİ ZAYIFLAMA ÇAYLARI

  1. Tarçın çayı

  Termojenik bir etkiye sahip olan tarçın çayı vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın daha çok enerji harcamasına katkı sağlar. Metabolizma hızlandırıcı bitkisel çaylardan birisi olan tarçın çayının bu özelliği sayesinde daha çok kalori yakmak mümkündür. Bunun haricinde kan şekerini de dengeleyen tarçın çayı, iştahı bastırarak yemek yeme arzusunu dindirir ve eskiye nazaran tokluk hissi daha uzun sürer.

  Kolesterolü de dengeleyen tarçın çayını hazırlarken yalnızca tarçın ve su kullanmanız yeterli olacaktır. Arzu ederseniz normal bitki çaylarına toz ya da kabuk tarçın ilave ederek de benzer etkiyle karşılaşabilirsiniz.

  Screenshot_75

  2. Maydanoz çayı

  Ödem atıcı çaylardan birisi olan maydanoz çayı, yağ yakılma hızını artırmaz ya da yakılan kalorinin artmasına doğrudan bir katkı sağlamaz. Ancak buna rağmen diyet listelerinde sıklıkla yer alır, çünkü sindirimi kolaylaştırır ve vücuttaki fazla suyun yani ödemin bedenden atılmasını sağlar. Maydanoz çayı aynı zamanda A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum, folat, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengin olması sayesinde vücuda birçok açıdan fayda sağlayan bir bitkisel kürdür.

  3. Zencefil çayı

  zencefil çayı

  Zencefil çayı düzenli bir şekilde tüketildiği zaman midenin sakinleşmesini sağlar. Sindirim sisteminin bu sayede daha efektif çalışmasıyla birlikte sindirim faaliyetleri daha kolay gerçekleşir. Metabolizmanın hızlandırılmasına da katkı sağlayan zencefil çayı kilo vermek isteyen çoğu kişinin diyet listelerinde yer alan önemli bir yardımcıdır. Ayrıca zencefil çayı mide bulantısını ortadan kaldırma konusunda da oldukça yararlı bir bitkisel üründür.

  4. Pu-Erh çayı

  Garip bir isme sahip olan ve ülkemizde çok bilinmeyen Pu-Erh çayı, sabahları içildiği takdirde yağ hücrelerinin küçülmesine yardımcı olur. Uzun vadede düzenli olarak tüketilmesi halinde vücuttaki yağ oranını azaltan ve kilo verme sürecine destek olan Pu-Erh çayı, vücuda da çeşitli katkılar sağlıyor.

  Screenshot_73

  5. Beyaz çay

  Hızlı zayıflama çayı olarak da bilinen beyaz çay, birçok doktor tarafından kilo vermek isteyenlere tavsiye edilen bir bitkisel üründür. Beyaz çay sayesinde tüketilen gıdalar aracılığıyla girdiği vücutta kendine yer edinen yağların emilimi azaltılabilir.

  Eğer öğle yemeklerinde iki fincan kadar beyaz çay içerseniz yağ depolanmasının önüne geçerek kilo verme hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

  6. Mate çayı

  Mate çayının bileşenlerinden biri olan mateine, metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca vücut ısısını yükseltip normalden daha fazla kalori yakılmasına olanak tanır. Mate çayı ayrıca tokluk hissine daha uzun süre sahip olmayı sağlayarak öğünler arasında midede oluşan açlık hissini önler ve ara öğünlerde yemek yiyerek kalori almayı engeller. 2001 senesinde Danimarka'da gerçekleştirilen bir çalışmada 44 aşırı kilolu insan üzerinde yapılan araştırma, düzenli olarak mate çayı içen kişilerin içmeyenlere kıyasla yüzde 40 daha çok kalori kaybettiğini ortaya koymuştur.

  7. Kuş otu çayı

  Hafif şekilde müshil etkisi de gösteren kuş otu çayı, vücuttaki şişliğin önlenmesine ve fazla sudan oluşan ödemin bedenden atılmasına katkı sağlar. İçeriğinde bol miktarda magnezyum ve potasyum barındıran zengin bitki çaylarından birisi olan kuş otu çayı bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

  Akşama doğru bir bardak kuş otu çayı içmeniz halinde midenizdeki şişliği azaltabilir ve ödem şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

  Screenshot_72

  8. Yaban mersini çayı

  Kan şekerini dengeleyen yaban mersini çayının en önemli özelliklerinden biri de sofraya oturmadan önce açlığı hafifletmesi ve bu sayede kalori alımını sınırlamaya yardımcı olmasıdır.

  Akşam yemeklerinden önce bir fincan yaban mersini çayı içmeniz halinde yemek sırasında aşırı tüketimden uzak kalabilir ve vücudunuza daha az kalori alarak kilo verme hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

  9. Yeşil çay

  Yağ yakan bitki çaylarından birisi olan yeşil çay, zayıflamak isteyen birçok kişi tarafından düzenli olarak tüketiliyor. Yeşil çayın bu kadar popüler olmasının sebebi ise içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamasının yanı sıra içeriğindeki kateşinler sayesinde de bedenin yağ oranını ciddi seviyede azaltmasıdır.

  35 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, üç aylık bir süre düzenli olarak yeşil çay içen erkeklerin içmeyenlere kıyasla daha çok kilo verdikleri gözlendi.

  10. Biberiye çayı

  Diyet yapanların gereksinim duyacakları mineral ve vitamin desteğini sağlıklı bir şekilde almalarına olanak tanıyan biberiye çayı, kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede enerji vererek daha çok hareket etmeyi sağlayıp kilo vermeyi kolaylaştırır. Konsantrasyonu da artıran biberiye çayı spor yapanların egzersizlere daha kolay odaklanmasına katkı sağlar.

  Screenshot_71

  11. Oolong çayı

  Çince'de siyah ejderha çayı olarak bilinen ve yeşil çaya benzerlik gösteren oolong çayı, metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. Ayrıca yağ yakımına da katkı sağlayan oolong çayı üzerine yapılan bir araştırmada altı hafta boyunca bu çayı tüketen deneklerin üç kiloya kadar zayıfladıkları gözlendi.

  12. Nane çayı

  Nane çayı sakinleştirici etkisinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücuda kuvvet veren bitkisel bir çaydır. Journal of Neurological and Orthopedic Medicine'ın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre iki saatte bir nane çayı içen insanların ayda 2,5 kiloya kadar zayıfladıkları ortaya çıktı. Ayrıca kokusu sayesinde iştahı kapatan nane çayı sayesinde sofradan daha az yemek yiyerek kalkılması da mümkün.

  ChefGPT


  En Çok Aranan Haberler