HABER

"Kimse Türkiye'yi ve Kıbrıs Türklerini suçlayamaz"

"Kimse Türkiye'yi ve Kıbrıs Türklerini suçlayamaz"

Ankara (AA)- Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelinen noktada kimsenin Türkiye ve Kıbrıs Türklerini suçlayamayacağını, Türkiye'nin konuya ilişkin hiçbir toplantıdan kaçmasının da söz konusu olmadığını söyledi.

Kıbrıs konusunda daima yapıcı olduklarına işaret eden Gül, Kıbrıs Türklerinin uzlaşmacı tavrını daima ortaya koyduğunu belirterek, "AB'yi aldatan, Kıbrıs Rum kesimi olmuştur. Bugün de hala bu oyun devam etmektedir" dedi.

Moskova'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanında soruları yanıtlayan Gül, YİMPAŞ mağdurlarının durumuna ilişkin bir soruya karşılık, "gazetelerde yer alan üzücü olayların AK Parti iktidarı sırasında olmuş olaylar olarak yansıtılmaya çalışıldığını" belirterek, "Gazetelerden duyduğunuz, 'biz şurada şöyle para topladık, böyle para topladık' denen bütün bu olaylar, AK Parti iktidarında gerçekleşmiş değildir. AK partiden önce, diğer partiler iktidardayken gerçekleşmiştir" dedi.

Gül, şöyle konuştu: "Türkiye'de savcılar var, Türkiye'de hakimler var. Gereken neyse bunu yapsınlar. Ben bakan olarak, Sayın Başbakan başbakan olarak gidip de birisine 'sen suçlu, sen suçsuzsun' diyecek halimiz yok ki. Eğer birisi aranıyorsa, suç herkesin de önündeyse, suçlunun o zaman benim yanımda saf tutmasına müsaade edenler suçludur, böyle bir şey varsa..."

"Terör örgütünün Irak'ın kuzeyinde yeni bürolar açmakta olduğuna" ilişkin haberler de sorulan Gül, Türkiye'nin bu konuların hepsini yakından takip ettiğini ve bu konularda çok hassas olduğunu belirterek, Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan bütün haklarını kullanmaya her zaman hazır olacağını kaydetti. Gül, "Irak'ta kritik gelişmeler söz konusu olurken, kuzey Irak'takilerin, oranın liderlerinin açıkçası bir kez daha dikkatlerini çekiyoruz, onların tek yapacağı şey Türkiye'yi kazanmaktır. Türkiye'yi kaybetmenin onlara ne büyük maliyetler getireceğini çok iyi hesap etmeleri gerekir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön