Kimyasal yok: Fırın temizliğine bitkisel çözüm getiriyoruz

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kendi kendini temizleyen mutfak araç gereçleri de hayatımıza girmeye başladı. Ancak elbette hepimizin evinde bu yeni araçlardan yok ve çoğu zaman o lezzetli yemekleri yaptığımız malzemeleri temizlemekte çok zorlanırız.

Kimyasal yok: Fırın temizliğine bitkisel çözüm getiriyoruz

Çoğu zaman kabus haline gelen temizlikte kullandığımız malzemeler bir de kimyasal içeriyorsa bu sefer sadece yorulmak değil sağlığımızı kaybetmekle de karşı karşıya kalırız.

Doğal fırın temizleyici hazırlamak için gerekli malzemeler;

Karbonat mucizesi...

  • 1/2 su bardağı sıvı sabun (veya sıvı arap sabunu)
  • 1,5 su bardağı karbonat
  • 1/4 su bardağı beyaz sirke (bulamazsanız doğal elma sirkesi)
  • Yeterince su

Temizleyici nasıl hazırlanır?

iStock-174618192

Sabun, karbonat ve sirkeyi su ile karıştırıp bir macun hazırlayın. Bu macunu küçük bir boya fırçası ile fırının tabanı ve yanlarına sürün. Macunu fırın camına sürmemeye dikkat edin . Fırının kapağını kapatıp bu şekilde en az 7-8 saat bekletin. Ardından fırın içindeki tepsi ve ızgaraları çıkarıp temizleyin.
Kapağı kapalı şekilde bekletilen fırını daha sonra bir kaba koyduğunuz su ile sünger yardımıyla temizleyin. Su ile temizlediğiniz fırını ardından kağıt havlu ile kurulayın

Fırın kapağının camı nasıl temizlenir?

iStock-450646701

Fırın camını temizlemek için de su ve karbonattan yararlanabilirsiniz. 1/4 su bardağı karbonatı su ile karıştırarak kıvamlı bir macun hazırlayın. Bu macunu bir süngerle camı kaplayacak şekilde sürün. 20 dakika bekledikten sonra nemli bir sünger ile camı silin. Ardından kavut havlu ile camı ovalayın.

Mikrodalga fırın nasıl temizlenir?

iStock-841930536

Mikrodalga fırınlar buharla temizlenir. Bunun için bir kaba 200 ml su ve 50 ml sirke koyun ve fırını yüksek ayarda 5 dakika ısıtın. Kap ve içindeki karışım soğuduktan sonra içine batırdığınız bir sünger veya temiz bezle iç yüzeylere sıçramış olan kirleri silin. Daha sonra süngere biraz arap sabunu koyup fırının kenarlarını, üstünü ve kapağının içini temizleyin. Fırınınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler