HABER

"Kızgınlığa neden olmamalı"

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, Kopenhag Zirvesi kararlarının hemen ardından bazı aceleci değerlendirmelerin yapıldığını belirterek, "Bunlar işin derinliğine inmeden yapılmış, sadece duygusal değerlendirmelerdir. Çıkan tablonun karamsarlık ve kızgınlığa neden olmaması gerekir" dedi.

Mehmet Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği için, alınganlığa kapılmadan kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini belirtti. Yıldırım şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bazı konulardaki siyasi ve hukuki geri kalmışlığının giderilmesi, bilhassa dengeli ve gelişen bir ekonomik ve sosyal yapıya kavuşması mecburiyeti vardır. Türkiye ekonomik ve sosyal sorunlarını çözebildiği ve AB ülkelerinde etkili bir kamuoyu çalışması yapıldığı takdirde AB'ye üye olabilir. Kopenhag kararları bu bakımdan önümüzü açmış, hatta Türkiye'ye gerekeni yapması için sınırlı bir süre tanımıştır. İki sene çok uzun bir süre değildir. Tartışmak yerine bu süreyi çok iyi kullanmamız gerekiyor."

Türkiye'nin yalnız aktüel, ekonomik sorunlarına çözüm bulmak için üye olmayı istemesi karşısında, bunu başarmakta çok zorluk çekeceğini vurgulayan Yıldırım, "AB'ye üye olabilmek için sorunlarımızın önemli bir kısmını çözmek zorundayız. Meseleye böyle bakarsak AB'den de daha fazla destek ve anlayış görürüz" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler