HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kök hücre naklinde umut verici çalışmalar

Günümüzde kan ve lenf kanserleri, bazı çocukluk kanserleri ve irsi kan hastalıkları yanında kalp krizi sonrası ölü kalp dokusunun onarımı için kök hücre tedavisi yapılıyor. Üstelik kök hücrelerin, bugün için tedavisi zor olan birçok kronik hastalıkta gelecek yıllarda kullanılabilmesi yönünde araştırmalar sürdürülüyor.

Kök hücre naklinde umut verici çalışmalar

Başta kanser, diyabet ve parkinson olmak üzere günümüzde tedavisinde güçlükler yaşanan birçok hastalığa karşı kök hücre naklinin, gelecekte en uygun tedavi yöntemi olacağı öngörülüyor. Kök hücre nakli, geleneksel yöntemlerle tedavi edilemeyen çeşitli hastalıkların tedavisi için kandan, kordon kanından, kemik iliğinden veya embriyodan elde edilen hücrelerin kullanımını içeriyor. Günümüzde kan ve lenf kanserleri, bazı çocukluk kanserleri ve irsi kan hastalıkları yanında kalp krizi sonrası ölü kalp dokusunun onarımı için kök hücre tedavisi yapılıyor. Üstelik kök hücrelerin, bugün için tedavisi zor olan birçok kronik hastalıkta gelecek yıllarda kullanılabilmesi yönünde araştırmalar sürdürülüyor.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ UMUT VAADEDİYOR

Acıbadem Genetik Tanı ve Hücre Tedavileri Araştırma-Uygulama Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ender Altıok, kordon kanı ve kemik iliğinden elde edilen kök hücrelerle tedavi edilebilen hastalıkların sayısının artmaya devam ettiğini belirterek, "Bilim adamları bu çalışmaların yanı sıra embriyonik kök hücre tedavileri konusunda da çeşitli çalışmalar yapıyor. Kök hücreler her türlü dokuya dönüşme kapasitesine sahip oldukları için beyin hastalıkları, felç, diyabet, karaciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, parkinson gibi bugüne kadar tedavisi bulunamayan hastalıkların tedavisinde büyük umut vaat ediyor" dedi.

Embriyo kök hücre kullanımında sorunlar bulunduğunu anlatan Doç. Dr. Altıok, "Her tür hücre tipine dönüşebildiği için, organizasyon bozulduğunda tümöre de dönüşebiliyor. Bu hücreleri kullanan tedavilerin başlaması 5 yıldan fazla alabilir" diye konuştu. Doç. Dr. Ender Altıok, embriyoların insan kopyalanması amacıyla kullanılma endişesinin, bu hücrelerin tedavi için araştırılmalarının kısıtlanmasına yol açtığını da söyledi.

Doç. Dr. Altıok, kök hücre nakli ile diyabet tedavisi konusunda araştırmalar yapıldığını ifade ederek, "Farelerde insülin üretilmesi sağlanabiliyor, ancak insanlarda yeterli araştırmalar henüz yapılmadı. Embriyo kök hücrelerinin insanda bu alanda kullanılacağı düşünülüyor; fakat en erken bundan 5 yıl sonra yapılabileceği tahmin ediliyor" dedi.

Hipertansiyon, obezite gibi rahatsızlıkların sistemik ve tedavisi mevcut hastalıklar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ender Altıok, "Bu nedenle kök hücre ile tedavileri zordur. Kök hücre tedavisinin gelecekte Tip 1 şeker hastalığında ve parkinsonda kullanılması söz konusu" diye konuştu.

MEME KANSERİNE UMUT OLABİLİR

Doç. Dr. Altıok, kanserin, kök hücre araştırmalarının farklılık oluşturacağı bir alan olduğunu vurgulayarak, "Meme kanserinin kanser kök hücrelerinden oluştuğu anlaşıldı ve bu yolla tedavisine gidildi. Bu sayede yeni ilaçlar geliştirilebilecek ve yeni kanser tedavileri alanında kullanılabilecek" dedi.

Omurilik felci ile ilgili şu an için hayvanlarda umut verici çalışmalar yapılmakla birlikte birçok çalışmanın henüz deney aşamasında olduğunu kaydeden Doç. Dr. Altıok, "Omurilik felcinin insanda kök hücre ile tedavi edildiği ise bilimsel olarak henüz kanıtlanmamıştır; ancak hayvanlarda, umut verici çalışmalar yayınlanmıştır" dedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler