HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Komşu yanıyor!

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da parlamento, yapılan tüm protestolara ve itirazlara rağmen ek önlemler paketini onayladı.

Komşu yanıyor!

Yunanistan, iflas tehlikesinden kurtulmak için dün gece ilk adımı attı. Eurogroup’un üç şartından ilkini dün yerine getiren Yunanistan Parlamentosu, 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi anlaşmasını onayladı.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/komsu-yaniyor/9600/243608/)

Sosyalist parti PASOK lideri Yorgo Papandreu ile merkez sağcı Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras, anlaşmada öngörülen maddelerin seçimlerden sonra da uygulanacağına dair yazılı taahhütte bulundu. Parlamento oylamanın gerçekleştiği oturumu gerçekleştirirken, başkent Atina yine gergin saatler yaşadı. Kendilerini iktidar karşıtları olarak tanımlayan göstericiler polisle çatıştı. Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı arenaya dönüştü.

Polise tuzak kurdular
Polisin göz yaşartıcı bomba, göstericilerin de molotof kokteyli kullanması yüzünden Atina şehir merkezinde gökyüzü kızıla dönüştü. Olaylarda en az 40 kişi yaralandı. Anarşistler, şehrin en işlek caddelerinden Stadiu’da polise tuzak kurdu. Anarşistler yol üzerine bıraktıkları ipi çekince motosikletli 6 polis düşerek yaralandı. Atina şehir merkezinde 13 ayrı binada yangın çıktı. Biri tarihi bir sinema salonu olmak üzere bankalar, dükkanlar ateşe verildi. Anarşistler itfaiye araçlarının yangın yerlerine gitmesini de engellediler. Atina’nın ana caddelerinde sökülmedik kaldırım kalmadı.

Piyasalar kararlılık görsün

Parlamentoda dün 10 saat süren oturumda Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos, “Yarın (bugün) piyasalar açıldığında Yunanistan’ın başarmaya kararlı olduğunun işaretini görmeleri gerek” diyerek anlaşmanın onaylanmasını istedi. Komünist Parti milletvekili Yorgo Mavrikos kürsüde konuşurken anlaşmayı Venizelos’a fırlattı. Parlamentoda dün gece gerçekleşen oylamada ele alınan maddeler, Yunanistan’ın borcunun 100 milyar Euro kadar silinmesini sağlayacak.

Papadimos ve Venizelos’a yetki

‘PSI tahvil takası anlaşması’, sert tasarruf tedbirlerini içeren ‘ikinci kredi anlaşmasını imzalamak üzere Başbakan Lukas Papadimos Ekonomi Bakanı Venizelos’a yetki verilmesi’ ve ‘bankaların yeniden sermayelendirilmeleri’ni kapsıyor.
300 sandalyeli parlamentoda geceyarısından sonra tamamlanan oylamaya 278 milletvekili katıldı. 199 vekil pakete “Evet” derken 74 vekil “Hayır” oyu kullandı. 5 milletvekili ise çekimser kaldı.

Bugün düşmanımız Türk tankları değil

Yunanistan eski Başbakanı ve PASOK lideri Yorgo Papandreu, “Yunanistan yok olmamak için bir savaş veriyor. Düşman dışarıda değil, barbar dışarıda değil. Düşman da barbar da içimizde, koynumuzda. Karşımızda Almanların, Amerikalıların, Türklerin tankları yok. Para piyasaları, spekülatörler, ekonomik çıkar odakları var” diye konuştu. Papandreu, mücadele vermekten korkmadığını da sözlerine ekledi.

‘Hayır’cı 41 vekile jet ihraç

Başbakan Lukas Papadimos, ülkenin sadece ekonomik ve sosyal değil aynı zamanda milli bir kriz yaşadığını söyledi. Papadimos “Avrupa medeniyetinin başlangıç noktası bu ülkenin iflas etmesi büyük haksızlık olur. Bu ülkeyi ayakta tutmazsak tarih bizi affetmeyecek” dedi. Hayır oyu kullanan 20 Pasok ve 21 Yeni Demokrasi Partisi milletvekili jet hızıyla partilerinden ihraç edildiler.

‘Euro’dan çıkmak çözmez

Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’ın durumunu ‘dipsiz kuyu’ya benzetti. Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Alman bakan Schaeuble, Yuna-nistan’ın verdiği sözlerin artık kendileri için yeterli olmadığını krizdeki ülkeyi yöneten parlementodan uzun zamandır somut adımlar beklediklerini kaydetti. Alman kamuoyunun önemli bir kısmının hâlâ Yunanistan’a yardım etmek konusunda istekli olduğunun altını çizen Schaeuble, “Ancak şu durumda Yunanis-tan’a yapılacak yardımlar dipsiz bir kuyuyu doldurmaya çalışmaktan farksız olacak. Yardımların işe yarayabilmesi için öncelikle Yunanistan’ın önerilen tasarruf planlarını hayata geçirip bu kuyunun dibini belirlemesi şart” dedi. Yunanistan’ın Euro Birliği’nden ayrılması ile ilgili bir soruya da Schaeuble, şu yanıtı verdi: “İzlenmesi gereken yol belli, Euro Birliği’nde kalıp kalmamak artık alacağı kararlarla Yunanistan’a kalmış. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkarılması hiçbir şeyi çözmez.”

[

**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/komsu-yaniyor/9600/243608/)

Express


En Çok Aranan Haberler