HABER

Korucularda tedirginlik

ŞANLIURFA (İHA) - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 15 yıldır terörle mücadelede güvenlik güçleriyle birlikte mücadele eden yaklaşık 70 bin köy korucusu, OHAL'ın kaldırılmasından sonra tedirgin olmaya başladı.

30 Kasım'da Diyarbakır ve Şırnak'ta 15 yıldır uygulanan OHAL'ın sona ermesinden sonra korucular, 58. Hükümet'in korucularla ilgili yapacağı değişiklikleri bekliyor. Köy koruculuğunun uygulanmaya başladığı yer olarak bilinen Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde korucular, can ve iş güvenliklerinin devam etmesini istediler.

OHAL kapsamı dışında kalan Karacadağ bölgesinde halen görev yapan yaklaşık 293 köy korucusu ileriki günlerde işsiz kalma korkusuna kapıldılar. Bölgede 1980-1990 yılları arasında terörle mücadelede emek veren köy korucuları devletten aldıkları 215 milyon lirayla geçinmeye çalıştıklarını belirttiler.

Siverek'te görev yapan korucubaşı İhsan Karakayalı, "Terör döneminde canları pahasına güvenlik güçleriyle birlikte çatışmalara katılan ve birçok şehit veren korucular, bugünlerde OHAL'ın sona ermesiyle işsiz kalacakları korkusuna kapıldılar. Devletin bu insanları düşünerek iyileştirici kararlar alması gerekiyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler