Koruma altına alınmıştı! Tokat'ta geyik böceği şaşkınlığı

Koruma altındaki canlılar arasında yer alan geyik böceği Tokat'ta görüldü. Yaşam alanlarının genişletilmesi için çalışmaları yürütülen geyik böceğiyle karşılaşan vatandaşlar, böceği başta eşek arısı sandıklarını, internette araştırma yaptıktan sonra ne olduğunu öğrendiklerini söylediler.

Tokat'ta, Örtmenönü Mahallesi'nde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Durmuş İpekoğlu, evinin balkonunda geyik böceği gördü. İpekoğlu, dünyada sadece Hatay'ın Amanos dağlarında yaşayan, Japonların çizgi film kahramanı, koleksiyoncuların gözdesi olan ve nesli tehlike altında bulunan böceği bir kavanoza koyarak, tahta parçaları ve su ile beslemeye başladı.
Böceği, eşi ile balkonda otururken fark ettiğini belirten Durmuş İpekoğlu, "İlk önce eşek arısı sandık. Yakından bakınca değişik bir böcek olduğunu fark ettik. İnternetten araştırma yaparken 'geyik böceği' diye çıktı. Kavanoza koydum, koruma altına aldım. Yetkilileri aradım, onlara teslim edeceğim" dedi.

Komşusu Ferhat Korkmaz ise "Böceği gördüğümde çok şaşırdım. Normalde bildiğimiz hamam böceklerine benziyor. Ama ilk defa böyle taraklı ve çengellisini gördüm" diye konuştu. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
türkiye nin her tarafında çok değişik bitki ve böcek türleri vardı ne yazıkki artık ormanların yok olmasından ve her terafı betonlaştırmaktan çok çeşitler yok oldu veya yaşama alanlanları çok azaldı,ülkemizdeki gözünü para bürümüş yada değişik yollarla rantlar elde etmek isteyen insafsızların oyuncağı oldu,ülke merhametsizlerin kontrolünde,bunlarla mücadele etmek için ilk önce ülkede adaletli bir yönetim olması gerekir yoksa ülke müsriflerin yaydığı kanser gibi ülke tramva geçiriyor en sonunda da ALLAH'IN azabıyla herşey olur
İnsanların malını ve canınıdoğru dürüst koruyamayan bir devlet börtü böcek çiçek korumada lider durumda. Malı ve canı zarar görmeden önce hangi olaya polis müdahalesi görebiliyorsunuz? Canlar mallarr gittikten sonra ceset ve yaralı toplamaya gelirler.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler